Δεν τα κατάφερε στο Ηράκλειο ΟΦΗ-Αρκαδικός 85-69 (42-41)

Την ήττα γνώρισε στο Ηράκλειο ο Αρκαδικός από τον ΟΦΗ με 85-69, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ξέσπασμα και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα, αύξησαν την υπέρ τους διαφορά και στο φινάλε έφτασαν στη νίκη.

Ο Αρκαδικός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, καθώς βρέθηκε να χάνει με 13-0 (!) στο… καλημέρα του παιχνιδιού και με δέκα πόντους στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, δεχόμενος 26 πόντους (26-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός βελτιώθηκε στην άμυνα, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να μειώσει αρχικά στους πέντε πόντους (36-31 με καλάθι του Γκόβα) και στο τέλος του ημιχρόνου να έχει μειώσει στον έναν πόντο (42-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη με τον Αρκαδικό να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ (47-48). Ο ΟΦΗ έκανε ένα 12-2 επιμέρους σκορ για να προηγηθεί 59-50, αλλά στα τελευταία λεπτά της περιόδου ο Αρκαδικός έκλεισε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (59-55), με την τελευταία περίοδο να αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, ΟΦΗ μπήκε αποφασισμένος να κερδίσει και σε συνδυασμό των εύστοχων σουτ των Μάρτζου, Ραζή από την περιφέρεια, με την κούραση των παικτών του Αρκαδικού έφτασε στη νίκη με 85-69.

Από τον Αρκαδικό, Προδρόμου και Πόπαντιτς ήταν οι καλύτεροι στην επίθεση σημειώνοντας 40 από τους 69 πόντους της ομάδας. Ο Προδρόμου είχε 21 πόντους με 4/5 βολές, 7/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα και ακόμα είχε 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο. Ο Πόπαντιτς από την πλευρά του είχε 19 πόντους με 7/8 βολές, 3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και ακόμα 2 ριμπάουντ, μία ασίστ.

Τέλος, στον 50ο αγώνα που φόρεσε τη φανέλα του Αρκαδικού ο Γιαννουλάκος είχε 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστς, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Διαιτητές: Μαλανδρής, Καραβίτης, Παπαθανασίου

Δεκάλεπτα: 26-16, 42-41 59-55, 85-69

ΟΦΗ (Tακιανός): Βαγενάς 7 (1), Μάρτζος 19 (5), Ραζής 7 (1),Τραιανός 5, Δεληγιώργης 11 (2), Τζόρτζεβιτς 20, Πλιούκας 15 (2), Γρύλλης, Ζερβουδάκης 1, Κυρίτσι,Τόζιος.

Aρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 2, Πίνης, Μαγιντόμπε, Κοψαύτης 10 (1), Προδρόμου 21 (1), Πόπαντιτς 19 (2), Σάκοτα 6, Γκόβας 5 (1), Γιαννουλάκος 6.