Εντός έδρα ήττα για την ομάδα μας

Η ομάδα μας ήταν ανταγωνιστική απέναντι στο Χολαργό τα τρία πρώτα δεκάλεπτα αλλά η κούραση των παικτών μας και η εμπειρία του Χολαργού έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

1ο δεκάλπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χολαργό να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ με τους Τσάμη και Τζακόπουλο να διαβάζουν εξαιρετικά την άμυνα του ΣΕΦΑ δημιουργώντας είτε εκτελώντας για την ομάδα τους με το σκορ να γίνεται 5-10 στο 3' και 10-15 στο 5'.  Ο Αρκαδικός με όπλο του την άμυνα άρχισε να αποκτά αυτοπεποίθηση και στην επίθεση με τον Κανέλλο Γαρμπή να οργανώνει άριστα και τους Προδρόμου και Πελτιέρ να βρίσκουν πόντους με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους μπροστά με σκορ 21-22.

2ο δεκάλεπτο

Η άμυνα ήταν η αρχή του καλού και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Αρκαδικό να παίρνει και πάλι το προβάδισμα και σιγά, σιγά να χτίζει μάλιστα και την δική του διαφορά. Ο ΣΕΦΑ περιόρισε στον 1 πόντο από μία βολή τον Χολαργό για 5,5 λεπτά με το σκορ στο 5:00 να γίνεται 32-29. Ο Χολαργός στην συνέχεια με την εμπειρία των παιχτών του και την ποιότητα που ροκανίζουν άρχισε να μειώνει την διαφορά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Αρκαδικό μπροστά με 1 πόντο και 39-38.

3ο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χολαργό να μπαίνει με περισσότερη ενέργεια και με συνεχόμενα τρίποντα από τους Τσάμη και Μοτσενίγο να φεύγει στο σκορ με το παιχνίδι στο 24' να γίνεται 43-52 για το +9 για τους φιλοξενούμενους. Ο Αρκαδικός όμως δεν τα παράτησε με τον Πελτιέρ να καθαρίζει ριμπάουντ και τον Τζουγκαράκη να εκμεταλεύεται όλα τα μις ματς. Η επιστροφή του ΣΕΦΑ ήταν γεγονός φθάνοντας μάλιστα στο καλάθι δύο φορές (53-54 στο 28' και 55-56 στο 29) με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Στέργιου Κουφού να προηγείται με 55-58.

4ο δεκάλεπτο

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε περίπου όπως και το 3ο με την ομάδα του Στέργιου Κουφού να μπαίνει πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και μέσα σε δίλεπτο λεπτό να κάνει το 55-58, με ένα επι μέρους 0-11,  55-69. Στο 34' η διαφορά έφθασε και τους 15 πόντους για το 58-73 με τα πράγματα για τον ΣΕΦΑ να δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο. Στην συνέχεια ο Αρκαδικός προσπάθησε να επιστρέψει για μία ακόμα φορά στο παιχνίδι όμως δεν τα κατάφερε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 67-82.

Αρκαδικός–Χολαργός 67-82
Δεκάλεπτα : 21-22, 38-37, 55-58, 67-82
Διαιτητές : Διαμαντής-Λιότσιος-Λογοθέτης

Αρκαδικός (Δεσποτάκης) : Παππάς, Βλάχος 12 (1), Λυμπερέας, Σίνης, Μούκας, Προδρόμου 10, Τζάιδας 2, Πελτιέρ 13, Γαρμπής 7 (1), Αποστολίδης 4, Τζουγκαράκης 19.

Χολαργός (Κουφός) : Μπελ 11 (2), Τσιλούλης 2, Παπανικολάου 14 (2), Κόκκαλης 8 (2), Παπαντωνάκος 5 (1), Μοτσενίγος 5 (1), Κομποδιέτας 5, Τσάμης 19 (1), Σπυρόπουλος 4, Τζακόπουλος 9 (3).