Ήττα για την ομάδα μας

Την ήττα στο τελευταίο δέκατο του δευτερολέπου γνώρισε η ομάδα μας από την Δόξα Λευκάδας με 95-97

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να μπαίνει με πολύ ενέργεια στο παρκέ παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα. Με καλές επιθετικές επιλογές τόσο από κοντά όσο και από μακριά ο ΣΕΦΑ στο 5’ πήγε την διαφορά στο +8 για το 20-12 με την Δόξα να ακολουθεί και η αναμέτρηση να έχει  run n gun μορφή με τις άμυνες να απουσιάζουν για το 35-23 με την λήξη της περιόδου υπέρ της ομάδας της Τρίπολης.

2ο δεκάλεπτο

Το ελεύθερο μπάσκετ και οι πολλές κατοχές από το πρώτο δεκάλεπτο αποτελέσαν την εικόνα των πρώτων λεπτών του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Αρκαδικό να διατηρεί ένα προβάδισμα στις παρυφές των 10 πόντων. Η Δόξα όμως άρχισε σιγά, σιγά να ροκανίζει την διαφορά και με ένα 0-5 σερί 17’ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 46-47 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον ΣΕΦΑ να πηγαίνει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια με το 50-49 να δίνει την αίσθηση του ντέρμπι για τη συνέχεια.

3ο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο στο σκορ με το -3 του Αρκαδικού στο 22’ (53-56) να γίνεται +3 στο 24’ (61-58). Η Δόξα Λευκάδας όμως στην συνέχεια πάτησε γκάζι εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα του Αρκαδικού. Ο Λιακόπουλος με μεγάλα μακρινά σουτ 3 πόντων εδραίωσε προβάδισμα για την ομάδα το οποίο μάλιστα έφθασε για πρώτη φορά στο +10 (63-73) στο 28’ με το τρίτο δεκάλεπτο να μοιάζει καταστροφικό για την ομάδα της Τρίπολης με τους νησιώτες να προηγούνται με 66-77.

4ο δεκάλεπτο

Το -11 της τρίτης περιόδου ανάγκαζε τον Αρκαδικό να μπει στο παρκέ με στόχο να παλέψει για την μεγάλη ανατροπή. Για να το κάνει αυτό έπρεπε να ξεκινήσει από την άμυνα του για να πάρει την απαιτούμενη ώθηση και για την επίθεση. Ο ΣΕΦΑ άρχισε να μειώνει στο 36’ σε 78-82 και στο 35’ σε 81-86 δείχνοντας πως το παιχνίδι όσο πλησιάζει προς το τέλους του οδεύει προς τις ειδικές καταστάσεις.  Στο 37’ ο Αρκαδικός πλησίασε σε απόσταση αναπνοής για το 85-87. Ο αγώνας είχε πάρει φωτιά με την ομάδα της Τρίπολης να ισοφαρίζει και με ένα τρομερό τρίποντο του Βλάχου να περνάει με 3 μπροστά (94-91) 45 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει…  Ο Λιακόπουλος με 2/2 βολές 00:38 μείωσε σε 94-93, με τον Ποδρόμου 00:28 επίσης με ½ βολές να κάνει το 95-93. 00:23 ο Λιακόπουλος πήγε και πάλι στην γραμμή ισοφαρίζοντας σε 95-95. Ο Αρκαδικός είχε την τελευταία κατοχή 00:23 δευτερολέπτων. Ο Πέλτιερ πήρε την μπάλα πήγε προς το καλάθι με τους ψηλούς της Δόξας να τον κλείνουν, έδωσε προς τον Τζουγκαράκη χωρίς να έχει καλή γωνία πάσας με τον ψηλό του Αρκαδικού να χάνει την μπάλα και την Λευκάδα με αιφνιδιασμό 4 δευτερολέπτων να φθάνει στο καλάθι με τον Τζόλο για το τελικό 95-97.

Δεκάλεπτα: 35-23, 50-49, 66-77, 95-97

Αρκαδικός: Βλάχος 3 (1), Σίνης 16, Μούκας 2, Προδρόμου 21 (3), Μαραγκάκης 3 (1), Τζάιδας, Πελτιέρ 6, Γαρμπής 15, Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 27.

Δόξα Λευκάδας: Κελεσίδης, Τζόλος 17, Γράβας 2, Αγγελόπουλος 16, Καλαμπάκας 10, Πετρόπουλος 13, Λιακόπουλος 25, Μπάμπης, Ράπτης 8, Μάρκοβιτς 6.