Ήττα στις λεπτομέρειες για την ομάδα μας

Η ομάδα μας αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Ντόβιντας στο Χολαργό πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση χάνοντας το παιχνίδί στις λεπτομέρέιες

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να μπαίνει ορεξάτος στο παρκέ και με εμφανή διάθεση να διαβάσει την άμυνα του Αμύντα. Σαφείς επιθετικός στόχος για τους κυανόλευκους ήταν ο Σάββας Τζουγγαράκης εκμεταλλευόμενος τα μις ματς και στην άμυνα να περιοριστεί η δημιουργία του Χολαργού. Τα πρώτα λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι, χέρι στο σκορ με τον Χολαργό να βρίσκει το αντίδοτο με τα μακρινά σουτ των Πόπαντις και Αγγελόπουλου και τον ΣΕΦΑ να υποκύπτει σε λάθος επιλογές στην επίθεση.  Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο  8’ το σκορ να γίνει 19-12 έγινε με το τέλος της πρώτης περιόδου 21-14.

2ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χολαργό να μπαίνει πιο επιθετικά και με δύο εύστοχα τρίποντα να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα για 27-16 στο 12’. Το κρίσιμο αυτό σημείο με το μομέντουμ να βρίσκεται στους γηπεδούχους χρειάζονταν αντίδραση από πλευράς Αρκαδικού με την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου να απαντά με ένα επί μέρους 8-0 και να κατεβάζει την διαφορά στο -3 για το 29-26 στο 15’.  Ο Αρκαδικός συνέχισε να ροκανίζει την διαφορά και στο 17’ έφερε το παιχνίδι στην μικρότερη διαφορά 32-31 με τρίποντο του Πίνη. Ο Σωκράτης Γκιζόγιαννης με δύο εύστοχα τρίποντα από το ίδιο σημείο κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα και μάλιστα της έδωσε και αέρα 4 πόντων με το τέλος του ημιχρόνου για το 39-35.

3o δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Χολαργό να συνεχίσει να πυροβολεί από την γραμμή του τριπόντου. Η εμφανής δυσκολία των γηπεδούχων να βάλουν την μπάλα κοντά στην ρακέτα είχε ως μονόδρομο να μακρινά σουτ τα οποία πλήγωσαν τον ΣΕΦΑ καθώς δέχθηκε συνεχόμενα τέτοια σουτ. 42-35 στο 22’ 45-38 στο 24, 48-40 στο 25’, 53-44 στο 27’ και +12 στο 28’ για το 56-44  με  τον Αρκαδικό να χάνει αμυντικά ριμπάουντ να μη μπορεί να βρει την λύση στον διαγωνισμό από τα 6, 75 του Χολαργού και το τριτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Τρίπολης να ρίχνει την διαφορά από το ψυχολογικό όριο των δέκα για τους -8 και το 56-48.

4ο δεκάλεπτο

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να έχει πρόθεση να βγάλει ενέργεια για να μπει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας αρχικά την διαφορά ωστόσο ο Χολαργός σε κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης έβρισκε κυρίως επιθετικά τις λύσεις με σουτ μαχαιριές και πάλι από την γραμμή του τριπόντου. Ο ΣΕΦΑ δεν τα παράτησε ποτέ και στο 36’ με το γκολ φάουλ του Προδρόμου μείωσε στους 5 για το 62-57 και στο 35’ σε απόσταση ενός σουτ για το 62-59 με το λέι απ του Καραμαλέγκου. Από κει και πέρα το παιχνίδι πήγε στις ειδικές καταστάσεις με τον Αρκαδικό να βρίσκει τον ήρωα στο πρόσωπο του Ναούμη όπου με 8 σερί έφερε το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής 71-69 αφού λίγο νωρίτερα είχε φύγει και με 7 πόντους ο Χολαργός. Ο Κουτρούλιας όμως είχε διαφορετική άποψη και με μεγάλα σουτ έδωσε ξανά μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του το οποίο και διαφύλαξε μέχρι το τέλος, παρά την υπερπροσπάθεια του ΣΕΦΑ που μείωσε ξανά στον πόντο 79-78 3’’ δεύτερα πριν από το φινάλε όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα μετά το χαμένο buzzer του Ναούμη.

Δεκάλεπτα: 21-14, 39-35, 56-48, 79-78

Χολαργός: Αγγελόπουλος 17, Μαράντος, Μποχωρίδης 6, Πόπαντιτς 5, Καλλινικίδης 10, Μοτσενίγος 7, Κουτρούλιας 10, Γκιζόγιαννης 10, Τζακόπουλος 14, Αποστολίδης 4.

Αρκαδικός: Καραμαλέγκος 13, Πίνης 7,Τσακαλέρης 3 Κουρέπης, Προδρόμου 19, Ναούμης 18, Γαρμπής 4, Τζουγγαράκης 14.