Λύγισε από την κούραση…Αρκαδικός-ΑΕΚ 61-76 (35-41)

Ο Αρκαδικός ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 61-76, που ήταν σαφώς η καλύτερη ομάδα που πέρασε φέτος από την Αρκαδική πρωτεύουσα. Το κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης γνώρισε μεγάλες πιένες, αφού οι κερκίδες του ήταν κατάμεστες, με τους φιλάθλους των δύο ομάδων να δημιουργούν όμορφη ατμόσφαιρα.

Ο Αρκαδικός προσπάθησε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι παίκτες του αγωνίστηκαν με πάθος, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο λύγισαν από την κούραση και από την έλλειψη εναλλακτικών λύσεων απέναντι στην πιο πλήρη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας.

Η «Βασίλισσα» του Ελληνικού μπάσκετ κέρδισε δίκαια, απέδειξε γιατί βρίσκεται στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και εκτός απροόπτου, την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα βρίσκεται στην Α1 κατηγορία.

Ο Αρκαδικός μετά το 0-5 εις βάρος του κατάφερε να παίξει εκπληκτική άμυνα, να κάνει ένα επιμέρους 13-2 σκορ και να προηγηθεί 13-7, ξεδιπλώνοντας τις αγωνιστικές του αρετές στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 15-12 με την ΑΕΚ να μειώνει τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ, όμως ένα σερί 0-10 για την ΑΕΚ, που μετέτρεψε το 28-29 σε 28-39. Αυτή τη φορά ήταν σειρά του Αρκαδικού να κάνει ένα μικρό σερί στο τέλος του δεκαλέπτου, με την διαφορά να πέφτει στο -6 (35-41).

Μεγάλοι πρωταγωνιστές από τον Αρκαδικό στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Κοψαύτης με 13 πόντους και ο Προδρόμου που πρόσθεσε ακόμα 8, αλλά στον αντίποδα οι δύο σκόρερ μαζί με τον Μαγιντόμπε είχαν χρεωθεί με τρία φάουλ και αυτό έκανε σίγουρα πιο δύσκολη την αποστολή της ομάδας. Από την ΑΕΚ, ο Καράμπουλας που ήταν άποντος στο πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε 14 στο δεύτερο δεκάλεπτο και αποτέλεσε την ειδοποιό διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Κοψαύτης και Προδρόμου σημείωσαν 11 από τους 16 πόντους του Αρκαδικού σε αυτό το διάστημα, αλλά δεν ήταν αρκετοί από την στιγμή που ο Πόπαντιτς βρέθηκε σε κακή ημέρα (5 πόντοι με 2/9 σουτ). Στο τέλος της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ ήταν στο +9 (51-60) και στην τελευταία περίοδο έφτασε την διαφορά μέχρι το +16 (58-74), τη στιγμή που η κούραση έκανε πολύ δύσκολο το έργο των παικτών του Αρκαδικού.

Διαιτητές: Βαρδάλος, Μπούσιας, Κωνσταντινόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-12, 35-41, 51-60,  61-76

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 5, Πίνης 3 (1), Μαγιντόμπε 1, Κοψαύτης 17 (3), Προδρόμου 17 (1), Πόπαντιτς 5 (1), Σάκοτα 6, Γκόβας 2, Γιαννουλάκος 5.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Παπαντωνάκος, Φαλέκας 3, Καράμπουλας 26 , Πολυτάρχου 12 (2), Τσιότρας 2, Νίκολιτς 6, Ανδ. Γκιζόγιαννης 13 (1), Δρόσος, Παπαδιονυσίου 3 (1), Τσιάκος 5, Δέσπος 6.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΑΕΚ 61-76 | ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ | ΣΕΖΟΝ 2013-14