Νίκη με ανατροπή επί του Εθνικού

Η ομάδα μας άν και βρέθηκε δύο λεπτά πριν τελειώσει αναμέτρη πίσω με 7 πόντους,έδειξε πως διαθέτει ψυχή χιλίων λεόντων και με τη μοναδική συμπαράσταση των φιλάθλων μας πέτυχε τη νίκη επί του Εθνικού με 89-87

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να μπαίνει μουδιασμένα στο παρκέ και τον Εθνικό να πυροβολεί από τα 6,75 με τους Κόκκαλη και Λαανέ. Στο 7' ο ΣΕΦΑ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (13-12) έχοντας ως αιχμή του δόρατος επιθετικά τον Ντοβίντας Ρεντίκας με τους Πειραιώτες όμως να βρίσκουν και πάλι τις λύσεις εκμεταλλευόμενοι τις κακές αμυντικές περιστροφές και με ένα 2-7 να κάνουν το 15-19 που ήταν και το σκορ που έκλεισε η πρώτη περίοδος.

2ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι για τον Εθνικό στέλνοντας για πρώτη φορά την διαφορά στους 6 (15-21) με τον Αρκαδικό να αντιδρά άμεσα και να απαντάει επιθετικά με τον Ρεντίκας να βρίσκει άξιο συμπαραστάτη του στο σκορ τον Προδρόμου όπου με συνεχόμενους πόντους έφερε ξανά το παιχνίδι στον πόντο. Στην συνέχεια ακολούθησε ένα κρεσέντο και των δύο ομάδων σε σουτ τριών πόντων με τον Αρκαδικό να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 30-29 με γκολ-φάουλ του Γαρμπή. Στο 19’ η ομάδα της Τρίπολης πήρε με νέο γκολ-φάουλ του Γαρμπή πήγε στο + 4 την διαφορά (41-37) με τον Εθνικό όμως να απαντάει με ένα γρήγορο 2-6 και έτσι οι δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 43-43.

3ο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Αρκαδικό να μπαίνει με πολλή ενέργεια στο παρκέ και με ένα γρήγορο 6-0 μετά από τρίποντο του Καραμαλέγκου και καλάθι και φάουλ του Ρεντίκας να κάνει το 49-43.  Ο Εθνικός όμως αντέδρασε άμεσα συνεχίζοντας να πυροβολεί από τη γραμμή του τριπόντου φέρνοντας και πάλι τον αγώνα στην κόψη του ξυραφιού. Στο 28’ ο Μάρτζος με τρία συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (59-65) στην ομάδα του. Οι Πειραιώτες έχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα έφθασαν στο 29’ την διαφορά στους 9 πόντους (59-68) με την Τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου να προηγείται με 66-69.

4ο δεκάλεπτο

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και  πάλι με τον Εθνικό να βρίσκει τις λύσεις στην επίθεση πηγαίνοντας στο 31’ τη διαφορά στο 66-73. Ο Αρκαδικός όμως επέστρεψε ξεκινώντας από την άμυνά του και με τον Γαρμπή να δίνει ενέργεια και σημαντικά καλάθια να μειώνει στο 35’ στο σουτ (77-79). Ένα ψυχρό τρίποντο του Αντωνάκη και μια λάθος απόφαση της ρέφερι Κωνσταντινίδου στο 37’ έφερε το πέμπτο φάουλ και την τεχνική ποινή του Τσακαλέρη με τον Εθνικό να το εκμεταλλεύεται και να πηγαίνει τη διαφορά στους 7 πόντους (77-84). Όμως, ο Αρκαδικός δεν παραδόθηκε ποτέ… Με απίστευτη άμυνα, πολύ καλές επιθέσεις, τρομερό πάθος και απίστευτη ενέργεια βρήκε τον τρόπο και γύρισε το παιχνίδι. Ένα σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο έκανε το 77-84, 87-84 με τον αγώνα να πηγαίνει στις ειδικές καταστάσεις εκεί όπου ο Αρκαδικός έδειξε χαρακτήρα και τελικά πήρε την μεγάλη νίκη 89-87.

Δεκάλεπτα: 15-19, 43-43, 66-69, 89-87

Αρκαδικός (Γιάννης Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 10, Πίνης 5, Τσακαλέρης 6, Κουρέπης 8, Σπυριδάκης, Προδρόμου 14, Τζατζάς, Ναούμης 3, Ρεντίκας 25, Γαρμπής 8, Απέργης, Τζουγκαράκης 10

Εθνικός (Βαγγέλης Βλάχος): Ντουζίδης, Μάρτζος 18, Αντωνάκης 11, Κόκκαλης 15, Λαανέ 11, Παπαφλωράτος, Οικονομόπουλος 6, Μαχαίρας 12, Χάλαρης 11, Καζάκος, Δρόσος 3