Νίκη της ομάδα μας επί του Παπάγου

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα μας επί του Παπάγου με 81-72 έχοντας στο πλευρό της για άλλη μία φορά την στήριξη των υπέροχων φιλάθλων της.

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βάλουν τα στοιχεία τους στο παρκέ με το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Αρκαδικός ήταν πολύ καλός στην επίθεση διαβάζοντας σωστά την άμυνα του Παπάγου με τον Τζουγκαράκη να χτυπά από το ζωγραφιστό ενώ θετικότατοι ήταν και οι Μούκας και Πελτιέρ. Μελανό σημείο η άμυνα το 23-23 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

2ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τρίποντο του Μούκα και με ένα επί μέρους 9-2 με το 23-23 να γίνεται γρήγορα 32-25 στο 13’. Η επίθεση συνέχισε να δουλεύει καλά ενώ η ενέργεια στην άμυνα ήταν αυτή που έδωσε εύκολους πόντους στο transition με το παιχνίδι στο 18’ να πηγαίνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα για το 41-31 υπέρ του ΣΕΦΑ με τον Γιάννη Σίνη να γίνεται παράγοντας του δευτέρου δεκαλέπτου με συνεχόμενους πόντους και κλεψίματα και την ομάδα της Τρίπολης να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας ως προίκα ένα +7 (41-34) ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

3ο δεκάλεπτο

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου έμοιαζε εφιαλτική για τον Αρκαδικό με την ομάδα της Τρίπολης μένει κυριολεκτικά στα αποδυτήρια. Το μουδιασμένο ξεκίνημα της ομάδας της Τρίπολης όχι απλώς έβαλε ξανά τον Παπάγου στο παιχνίδι αλλά του έδωσε και το προβάδισμα ακόμα και 8 πόντων ανατρέποντας ουσιαστικά τους 7 που ήταν πίσω με το τέλος του 2ου δεκαλέπτου. Οι «Στρατηγοί» με 9 συνεχόμενους πόντους του Μελισαράτου, 4 τρίποντα και ένα γκολ-φαουλ σε πέντε λεπτά πέτυχαν 21 πόντους κάνοντας το 47-55 στο 4:48’ πριν το φινάλε της περιόδου. Ο ΣΕΦΑ στην συνέχεια μείωσε στους -3 για το 52-55 στο 27’ και 55-58 στο 29’ με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 55-60.

4ο δεκάλεπτο

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός ‘ήταν επιβεβλημένο να κάνει κατάθεση ψυχής στο παρκέ. Το ξεκίνημα του ήταν καλό και με ένα γρήγορο 6-0 το 55-60 έγινε 61-60 στο 32’.  Από κει και πέρα ο αγώνας έγινε ένα θρίλερ για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σώμα με σώμα στο σκορ και όλα να κινούνται στην κόψη του ξυραφιού. Στο 37’ ο Αρκαδικός με καλάθι του Τζάιδα πήρε προβάδισμα 3 πόντων για το 70-67 έχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα για την τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Ο Αρκαδικός στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και με το παιχνίδι να είναι στις ειδικές καταστάσεις έδειξε χαρακτήρα με τον Κανέλλο Γαρμπή να έχει κρύο αίμα και με 5 συνεχόμενους πόντους να δίνει αέρα 5 πόντων στην ομάδα του 1:17 πριν από το φινάλε του αγώνα για το 75-70. Ωστόσο δεν είχε τελειώσει τίποτα.

Ο Παπάγου 00:53 πριν το τέλος πέτυχε καλάθι και φάουλ με τυχερό τρόπο έχασε την βολή, πήρε το ριμπάουντ με τον Αρκαδικό να βγάζει εξαιρετική άμυνα 00:37 και τον Πέλτιερ 00:20 να πετυχαίνει ουσιαστικά το καλάθι της νίκης για το 77-72 με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 81-72.

Δεκάλεπτα: 23-23, 41-34, 55-60, 81-72

Αρκαδικός: Μπιζούκας, Βλάχος, Μούκας 7 (1 τρ., 8 ριμ.), Προδρόμου 22 (11 ριμ., 4 κλ.), Μαραγκάκης, Τζάιδας, Πελτιέρ 14 (8 ας., 5 ριμ.), Γαρμπής 12 (2 τρ., 4 ασ., 6 κλ.) Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 14.

Παπάγου: Μελισσάρατος 21 (2), Γκάντζο, Αποστολίδης 5, Δέδες 12 (3), Ζώρζος 13, Παπαπέτρου 2, Καπέτος, Σάλεχ 12 (2), Ψαράς  (1).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 81-72 | Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ | 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ