Νίκη της ομάδα μας επί του Ψυχικού

Σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση η ομάδα μας κέρδισε στην παράταση το Ψυχικό με 83-82

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι άρχισε με το Ψυχικό να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και από τα πρώτα λεπτά να παίρνει το προβάδισμα και να οδηγεί το σκορ. Το νωθρό ξεκίνημα του Αρκαδικού έδωσε την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους πολύ γρήγορα να χτίσουν διψήφιες διαφορές (4-15 στο 4’) με τον ΣΕΦΑ να αντιμετωπίζει πολλά αμυντικά προβλήματα και να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση να πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το Ψυχικό να έχει το προβάδισμα με σκορ 13-23.

2ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το μοτίβο όπου ολοκληρώθηκε και το πρώτο με το Ψυχικό να ελέγχει και να διατηρεί διψήφια διαφορά η οποία μάλιστα έφτασε στην μέγιστη τιμή της και το +13 (15-28) στο 14’. Στο τελευταίο τρίλεπτο της Β’ περιόδου ο Αρκαδικός με όπλο του την άμυνα άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και με ένα σερί 11-4 να κάνει το 19-30 του 16’ 30-34 στο 19’ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το Ψυχικό να προηγείται με 33-37.

3ο δεκάλεπτο

Το γεγονός ότι ο Αρκαδικός κατάφερε να μειώσει την διαφορά με το τέλος του ημιχρόνου έδωσε άλλη ψυχολογία στον ΣΕΦΑ με την ομάδα της Τρίπολης να βγαίνει με περισσότερη ενέργεια στο 3ο δεκάλεπτο. Οι κυανόλευκοι μείωσαν δύο φορές στο σουτ (35-37, 37-39) στο πρώτο δίλεπτο όμως το Ψυχικό χάρις στους Νίκου, Νοέα και Ψαθά άνοιξε και πάλι την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους μέσα σε περίπου 1,5 λεπτό για το 37-49 με ένα επί μέρους 2-10 στο 25’. Η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε με καλάθια του Τζουγκαράκη, του Προδρόμου και του Βλάχου να ρίξει και πάλι την διαφορά όμως το Ψυχικό κατάφερε να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ μ1 +10 (47-57).

4ο Δεκάλεπτο

Φινάλε ακατάλληλο για καρδιοπαθείς με τους παίκτες του Μάριου Δεσποτάκη να κάνουν το come back και να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια 3 λεπτά πριν το φινάλε 63-63 και να παίρνει το προβάδισμα 65-63 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, το Ψυχικό με τρίποντο έκανε 65-66 (1:00) και εκεί άρχισαν να σπάνε καρδιές.

Οι κυανόλευκοι στο 0:30 με μία βολή του Τζουγκαράκη και καλάθι φάουλ του Γαρμπή κάνουν το 69-66, το Ψυχικό στο 0:24 μειώνει 69-68και εκεί που ο Αρκαδικό κρατούσε τη νίκη στα χέρια του «αυτοκτόνησε» με τον Βλάχο να δίνει την μπάλα σε αντίπαλο και τους μπλε να κάνουν το 69-70 στα 0:12 . Οι παίκτες του Αρκαδικού έκαναν νέο λάθος με τον Γαρμπή χάνοντας την κατοχή και οι φιλοξενούμενοι στα 0:08 έκαναν το 69-72 .

Το θρίλερ συνεχίστηκε με τον Πελτιέρ να πετυχαίνει ½ βολές και στα 0:06 να κάνει το 70-72, σε εκείνο το σημείο ήρθε η σειρά του ψυχικού για το λάθος καθώς έγιναν βήματα στην επαναφορά και στα 0:05 η κατοχή πήγε στον Αρκαδικό με τον Τζογκαράκη να κερδίζει φάουλ να πετυχαίνει 2 βολές κάνοντας το 72-72 . Το Ψυχικό είχε το τελευταίο σουν με τον Νοέα όμως να αστοχεί και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση

Παράταση

Στην παράταση το Ψυχικό αποδείχθηκε πολύ σκληρό για να πεθάνει καθώς αν και βρέθηκε στο -6 80-74 2:00 πριν το φινάλε κατάφερε και μείωσε 80-78 με την αγωνία όλων να βρίσκεται στο «κόκκινο» . Δύο βολές του αρχηγού Τζούγκα και η γρήγορη αντίδραση του Ψυχικού 82-80 0:22  , ξανά στη γραμμή των βολών ο αρχηγός του Αρκαδικού όπου η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι , στα 0:06 ο Νίκου στη γραμμή των βολών ½ 82-81 , στα 0:04 ο Προδρόμου στις βολές ½ 83-81 και ο Πελτιέρ κάνει αχρείαστο φάουλ και να στέλνει ξανά τον Νίκου στις βολές όπου στάθηκε μοιραίος για την ομάδα του καθώς αστόχησε στην μία από τις δύο βολές γράφοντας το τελικό 83-82

Τα δεκάλεπτα: 13-23,33-37,47-57,72-72 παράταση,83-82

Αρκαδικός: Βλάχος 9,Σίνης 4,Μούκας 2,Προδρόου 28,Τζάιδας,Πελτιέρ 10, Γαρμπής 7, Αποστολίδης , Τζουγκαράκης 23

Ψυχικό: Νίκου 10, Νοέας 14, Χουχουμής 7, Ψαθάς 12,Παπαδημητρίου 8,Ντιαλό 1,Χαραλάμπης 2,Παπαδιονυσίου,Τσιόκος 18, Αναγνωστάκης 10