Αρκαδικός - Περαμα 81-75

Ο Αρκαδικός κέρδισε με 81-75 το Πέραμα και πήρε το... γρουσούζικο 13ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα στην Α2 κατηγορία παραμένοντας στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Οι παίκτες του Γιάννη Σμυρνιώτη είχαν καθαρό μυαλό και ολύμπια ψυχραιμία στο φινάλε του παιχνιδιού ξεπερνώντας τον αποψινό τους αντίπαλο, αλλά και τις άδεις κερκίδες.
Διαιτητές: Γκούμας, Παντελίδης, Καλούτσας
Δεκάλεπτα: 16-21, 35-44, 61-57, 81-75
Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Σκουζής 3 (1), Τόσιτς 16 (4), Παπαδάκης 4, Κοψαύτης 6 (1), Σιζόπουλος 2, Γιοβάνοβιτς 24, Καραδολάμης 16 (1), Μαναβόπουλος 2, Σουρλής 6, Τζουγκαράκης 2.
Πέραμα (Καλαμπάκος): Μαιστόροβιτς 14 (2), Δασκαλούδης 3, Αμάτο 24 (1), Μοτσενίγος, Κλήμης, Λιακόπουλος 22 (3), Τραφαλής 2, Καραλής, Σκούταρης 10 (2).

Με λέυ-απ Τόσιτς και τρίποντο Καραδολάμη, ο Αρκαδικός προηγείται 75-71 και απομένουν 00.36. Δραματικό φινάλε και πάλι στην Τρίπολη.

Το Πέραμα μείωσε σε 68-67 με ένα σερί 0-8 και τον Λιακόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο. Απάντηση από Σουρλή που έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων στον Αρκαδικό (70-67) και στη συνέχεια κέρδισε κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στο άστοχο σουτ του Τόσιτς. Ακόμα δύο λεπτά για το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Αρκαδικός διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ ξεφεύγοντας 68-59 . Τρεις παίκτες του έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Γιοβάνοβιτς 24, Τόσιτς 14-4τριπ, Καραδολάμης 11) πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Τάιμ-άουτ για Ντίνο Καλαμπάκο.

Παίζοντας εκπληκτική άμυνα, ο Αρκαδικός έχει κάνει επιμέρους σκορ 22-6 και προηγείται 57-50 με τους Γιοβάνοβιτς, Καραδολάμη να προσφέρουν πόντους και θέαμα με τα εντυπωσιακά τους καρφώματα. Ο Λιακόπουλος άποντος στο δεύτερο ημίχρονο, χτύπησε στο γόνατο και αντικαταστάθηκε για δύο περίπου λεπτά.
Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Αρκαδικό να προηγείται 61-57 έχοντας 10/12 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιοβάνοβιτς που έχει 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κοψίματα και 3 ασίστς σε μία ονειρώδες εμφάνιση.

Στο πεντάλεπο της τρίτης περιόδου με τον Γιοβάνοβιτς (16π) και τον Καραδολάμη να συνεχίζουν να δίνουν λύσεις στην επίθεση, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Τόσιτς και με τον Σουρλή να περιορίζει τη δράση του Λιακόπουλου, ο Αρκαδικός μείωσε σε 49-50. Χρεώθηκε με τρίτο φάουλ ο Αμάτο για το Πέραμα.

Στο ημίχρονο το Πέραμα προηγείται 35-44 έχοντας υψηλότερα ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια. Ο Λιακόπουλος έχει 18 πόντους, ενώ συνολικά το Πέραμα έχει ευστοχήσει σε επτά τρίποντα (Λιακόπουλος 3, Σκούταρης 2, Μαιστόροβιτς, Αμάτο). Από τον Αρκαδικό έχουν σκοράρει Γιοβάνοβιτς 10, Καραδολάμης 5, Τόσιτς 5, Παπαδάκης 4, Κοψαύτης 4, Σκουζής 3, Μαναβόπουλος 2, Τζουγκαράκης 2.
Για το Πέραμα Λιακόπουλος 18, Αμάτο 9, Σκούταρης 8, Μαιστόροβιτς 6, Τραφαλής 2, Δασκαλούδης 1.

Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου το Πέραμα προηγείται 24-29 με τον Λιακόπουλο να έχει φτάσει ήδη τους 14 πόντους με 3/3 τρίποντα. Από τον Αρκαδικό ο Γιοβάνοβιτς έχει 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.Πολύ γρήγορα φορτώθηκε με τρία φάουλ ο Τζουγκαράκης. Από δύο φάουλ Κοψαύτης, Σκουζής και Αμάτο.
Με δύο πλευμέηκερ παίζει ο Αρκαδικός (Σουρλής, Παπαδάκης).Συνεχόμενες και διαδοχικές αλλαγές από τους δύο προπονητές Γιάννη Σμυρνιώτη, Ντίνο Καλαμπάκο.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αρκαδικό να υπολείπεται πέντε πόντους (16-21) από το Πέραμα. Ο Λιακόπουλος μεγάλος πρωταγωνιστής της πρώτης περιόδου για τους φιλοξενούμενους σημειώνοντας 11 πόντους.

Το παιχνίδι έχει γρήγορο ρυθμό πολλές όμορφες φάσεις, όπως ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μαναβόπουλου και δύο κοψίματα του Γιοβάνοβιτς. Το Πέραμα προηγείται 14-19 στο 8ο λεπό με όπλο την ευστοχία του από την περιφέρεια έχοντας ήδη 4/6 τρίποντα και τον Λιακόπουλο να έχει 9 πόντους δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα του Αρκαδικού. Τάιμ-άουτ Σμυρνιώτης και πρώτη αλλαγή περνώντας στο παιχνίδι τον Παπαδάκη στη θέση του Σκουζή, που χρεώθηκε με δύο φάουλ.

Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του παιχνιδιού. Για τον Αρκαδικό η πεντάδα που ξεκινάει είναι Σκουζής, Σιζόπουλος, Τόσιτς, Μαναβόπουλος, Γιοβάνοβιτς. Αρκετές εκπλήξεις από τον προπονητή Γιάννη Σμυρνιώτη. Η αρχική πεντάδα του Περάματος είναι Λιακόπουλος, Μαιστόροβιτς, Καραλής, Σκούταρης, Αμάτο.

Ο Αρκαδικός τίμησε πριν την έναρξη του παιχνιδιού τον πρώην παίκτη της ομάδας Παύλο Τραφαλή, που φέτος αγωνίζεται στην ομάδα του Περάματος. Για μία ακόμα φορά η διοίκηση του Αρκαδικού αποδεικνύει πώς δεν ξεχνάει τους παίκτες που έχουν προσφέρει στο σύλλογο.

Από το Πέραμα απουσιάζουν σήμερα οι τραυματίες Γριμπαβιώτης, Τσαρουχάς.

Για πρώτη φορά παιχνίδι μπάσκετ που διεξάγεται στην Τρίπολη μεταδίδεται απευθείας από κανάλι πανελλήνιας εμβέλειας όπως είναι το Sport Plus. Στην περιγραφή του παιχνιδιού ο Γιάννης Νάτου και στο ρεπορτάζ από τους πάγκους των δύο ομάδων ο Κώστας Τσέλος.

Ξεκίνησε η προθέρμανση των δύο ομάδων στο κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης. Δεν παίζει για τον Αρκαδικό ο Αντώνης Σιβορότκα που αντιμετωπίζει πρόβλημα με τους προσαγωγούς του.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του Αρκαδικού θα διεξαχθεί παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών