Ακόμα πιο κοντά στο όνειρο της Α1 Αρκαδικός-Φίλιππος Βέροιας 86-69

Ακόμα πιο κοντά στο όνειρο της Α1 κατηγορίας πλησίασε ο Αρκαδικός, καθώς κέρδισε με 86-69 τον Φίλιππο Βέροιας και παράλληλα η ομάδα του Λαυρίου ηττήθηκε στην έδρα της από τον Αετό χάνοντας και άλλο έδαφος στην μάχη της ανόδου.

Έτσι, οι κοντινότεροι διώκτες του Αρκαδικού είναι η Δόξα Λευκάδας και το Ψυχικό, με τον Αρκαδικό να έχει κερδίσει δύο φορές την ομάδα της Λευκάδας και το Ψυχικό στην Αθήνα, με τον αγώνα του δεύτερου γύρου να είναι στην Τρίπολη την προτελευταία αγωνιστική.

Ο Αρκαδικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί 10-0 στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης, όμως η χαλάρωση στη συνέχεια του παιχνιδιού έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου σε 16-14.

Στα πρώτα επτά λεπτά του δεκαλέπτου, ο Αρκαδικός σημείωσε 27 πόντους εκτοξεύοντας τη διαφορά στους δέκα επτά (43-26) συνδυάζοντας σκορ και θέαμα προς τέρψη των φιλάθλων που γέμισαν και πάλι το κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης. Όμως ο ενθουσιασμός συνεπήρε τους παίκτες του Αρκαδικού, με αποτέλεσμα ο Φίλιππος να μειώσει τη διαφορά στους επτά πόντους (43-36) στο τέλος του ημιχρόνου με ένα σερί 0-10 (8 πόντους ο Πεταλωτής).

Με… πατημένο το γκάζι και μεγάλο πρωταγωνιστή στο τρίτο δεκάλεπτο τον Τζόρτζεβιτς, ο Αρκαδικός ξέφυγε στο σκορ (66-48) αρχικά και στη συνέχεια με κεκτημένη ταχύτητα κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +24 (75-51) επτά λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού, συνεχίζοντας να παίζει θεαματικό μπάσκετ, συνδυάζοντας εκπληκτικές ασίστς, καρφώματα και γρήγορο μπάσκετ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο προπονητής του Αρκαδικού Γιάννης Καστρίτης, που σήμερα είχε τα γενέθλιά του κλείνοντας τα 33 του χρόνια έδωσε συμμετοχή σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του με το τελικό σκορ να γράφει στο φωτεινό πίνακα 86-69.

Δεν υπάρχει παίκτης του Αρκαδικού που να μην διακρίθηκε στο παιχνίδι, αφού όλοι έβαλαν ένα… λιθαράκι στη νίκη επί του Φίλιππου. Τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Τζόρτζεβιτς 20ποντ. 7ριμπ. 2ας. 1 κλεψ, Χατζής 15 ποντ. 3 ριμπ. 3 ας, Κοψαύτης 12πον. 5ας, 3 ριμπ, Καλλινικίδης 11 ποντ. 9 ριμπ. 3ας, 1 κλεψ), ενώ την ίδια ώρα ο Καρύδας (7 ασίστς) και ο Καραμαλέγκος έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα μοιράζοντας συνεχώς πάσες στους συμπαίκτες τους, ενώ ο Νοέας και ο Κωνσταντίνου πρόσφεραν σε άμυνα και επίθεση.

Διαιτητές: Β. Τσώνος, Τσαρούχα, Ραχιώτης

Δεκάλεπτα: 16-14, 43-36 , 69-51 ,86-69

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 5 (1), Νοέας 8 (2), Κωνσταντίνου 6 (1), Καρύδας 6, Κοψαύτης 12 (1), Χατζής 15 (2) , Αναστασάκης 3, Θανόπουλος, Τσέλλος, Καλλινικίδης 11 (1), Εζόμο, Tζόρτζεβιτς 20.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής 11 (2), Αμπέλε 15, Τσανακτσίδης, Τραϊανός 7 (1), Πλιούκας 11 (1), Γκιουλέκας 9 (2), Κασαμπαλής 5, Αργύρης 5 (1), Αράπογλου, Λευκαδίτης 6.