Αρκαδικός - Σπαρτιατικός 61-60

Στο παιχνίδι που υπήρχε ως υπόλοιπο στο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής ο Αρκαδικός το απόγευμα του Σαββάτου 9 Δεκεμβρίου πήρε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο με δραματικό τρόπο σε «χιτσκοχικό» φινάλε φτάνοντας μια νίκη από εκείνες που είθισται να φτιάχνουν χαρακτήρα και να σκληραίνουν το μέταλλο των ομάδων.

Ο ΣΕΦΑ ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι μετά τα αρχικά αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, ελέγχοντας τον ρυθμό και φτιάχνοντας προβάδισμα διαφορών μεταξύ έξι και δέκα πόντων με σταθερό τρόπο, όμως δεν κατάφερε να «κλειδώσει» το παιχνίδι και αυτό παραλίγο να αποβεί μοιραίο στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία του κατοχή ο Λαγογιάννης στα 2,7 κέρδισε φάουλ και οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών. Εκεί αστόχησε στην πρώτη αλλά στην δεύτερη βρήκε με «ολύμπια» ψυχραιμία δυχτάκι κάνοντας το 61-60 για την ομάδα του με τον Σπαρτιατικό να έχει τάιμ άουτ για επίθεση 2,7.

Ο Αρκαδικός στην έβγαλε την άμυνα της νίκης στην επίθεση των 2,7 και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη κερδίζοντας με 61-60 σε ένα χορταστικό παιχνίδι γεμάτο αγωνία που κρίθηκε στις ειδικές καταστάσεις.

Με την νίκη του αυτή ο Αρκαδικός ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-1 δίνοντας συνέχεια στο εξαιρετικό του ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Δεκάλεπτα: 18-16, 34-24, 47-41, 61-60

Αρκαδικός: Τσαμακλής 20 (2), Σωτηρόπουλος 13 (1), Χωματάς 12 (2), Κριμιτζάκης 4, Βενιέρης 3 (1), Ναστόπουλος 3, Λάζαρης 2, Αγγελόπουλος 2, Λαγογιάννης 2, Καραγιάννης, Κουτσουμπός, Βενετσιάνος.

Σπαρτιατικός: Σταθάκος 18 (1), Λάγγης 16 (4), Μπόγρης 12 (1), Φιλιππόπουλος 10, Κοντογιώργης 4, Πηγαδιώτης, Γκοτσόπουλος, Θέκνα, Καλλιάνης.