Δεν τα κατάφερε στον Λαγκαδά Ερμής Λαγκαδά – Αρκαδικός 70-57

Ο Αρκαδικός δεν τα κατάφερε στο κλειστό γυμναστήριο του Λαγκαδά, αφού ηττήθηκε 70-57 από τον τοπικό Ερμή και έπεσε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να δημιουργήσουν μία μεγάλη διαφορά (24-7 στο δεκάλεπτο και 47-21 στο ημίχρονο) ασφαλείας.

Ο Αρκαδικός που έχασε από νωρίς την επαφή του με το σκορ, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να μειώσει σημαντικά την διαφορά, καθώς είχε σε καλή μέρα τον Γιώργο Κοψαύτη που τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, ευστοχώντας σε 7/12 τρίποντα, την στιγμή που οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν συνολικά 1/15 τρίποντα!

Ο Αστρινός φόργουορντ υπολείπεται μόλις εννέα πόντους μακριά από τον κορυφαίο σκόρερ του Αρκαδικού στην Α2 κατηγορία Σωκράτη Γκιζόγιαννη (921-912) και πλέον έχει δύο αγώνες μπροστά του για να γράψει ιστορία.

Παράλληλα, τα επτά εύστοχα τρίποντα του Κοψαύτη αποτελούν νέο ρεκόρ στην πενταετή ιστορία του Αρκαδικού στην Α2 κατηγορία και τον φέρνουν μόλις τέσσερα τρίποντα μακριά από τον κορυφαίο μπόμπερ της ομάδας Σωκράτη Γκιζόγιαννη (124-120).

Διαιτητές: Παφίλης, Ταρενίδης, Τσώνος

Δεκάλεπτα: 24-7, 47-21, 60-39, 70-57

Ερμής Λαγκαδά: Καικλής, Ιωακειμίδης Θ. 2, Σιγκούνας 11 (1), Καμαριώτης, Ηλιάδης 19 (5), Τρτιτς 19, Μαυροκεφαλίδης, Σικαλίδης, Παρίτσης 2, Παπαιωακείμ 17.
Αρκαδικός: Καραμαλέγκος, Πίνης 2, Μαγιντόμπε 2, Κοψαύτης 21 (7), Προδρόμου 4, Τζάτζας, Πόπαντιτς 15 (1), Σάκοτα, Γκόβας 8, Γιαννουλάκος 3, Πάνου 2.