Δεύτερη νικη απέναντι στον Πρωτέα Καλαμάτας με σκορ 59-55

Για την 2η αγωνιστική της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο Αρκαδικός υποδέχθηκε στην αντίστοιχη ομάδα του Πρωτέα Καλαμάτας.

Ο Αρκαδικός  έκανε τα «εύκολα – δύσκολα» στη διάρκεια της αναμέτρησης εξανεμίζοντας ένα προβάδισμα 21 πόντων στην επανάληψη  και παραλίγο να χάσει το ματς.

Η αναμέτρηση αποτελεί γεγονός ότι ξεκίνησε αρκετά δυνατά για τον Αρκαδικό που μπήκε με πάθος, διάθεση σε άμυνα και επίθεση και με εύστοχες επιλογές στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να «χτίσει» από νωρίς ένα καλό προβάδισμα στο σκορ. Στο 7-0 το σκορ στα 07’25 και στο 12-4 στα 05’06.

Η συνέχεια ήταν εξίσου καλή για τον Αρκαδικό και στη διάρκεια του β’ δεκαλέπτου. Αν και προσωρινά το σκορ μειώθηκε μετά το 24-6 στα 09’26 σε 24-11 στα 07’45, οι εύστοχες επιλογές τόσο από την περιφέρεια όσο και κοντά στα καλάθια συνεχίστηκαν. Ο Αρκαδικός «κυριαρχούσε» στον επιθετικό τομέα, αλλά και με τον έλεγχο των ριμπάουντ σε κατάφερνε εύκολα να ανανεώνει και τις επιθέσεις του. Έτσι στα 03’10 το σκορ άγγιξε τη μέγιστη τιμή της με 32-11 και +21 πόντους.

Στο φινάλε του α’ ημιχρόνου όταν ο Πρωτέας εκμεταλλεύτηκε ένα σερί κακών επιθέσεων του Αρκαδικού μειώνοντας με επί μέρους σκορ 1-9 σε 33-20, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 35-20.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πρωτέα έδειξε να ανεβάζει ρυθμούς κυρίως σε ότι αφορά την αμυντική λειτουργία, καταφέρνοντας να κερδίζει περισσότερες «μονομαχιες» . Παράλληλα η ομάδα της Μεσσηνίας αύξησε την πίεση που σε πρώτο φάση (γ’ δεκάλεπτο) δεν απέδωσε ουσιαστικά, καθώς ο Αρκαδικός συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. . Ένα κρίσιμο τρίποντο του Κουτσουμπού έκανε το 46-30 στα 02’35, για να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 48-34.

Το ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου με τέσσερις συνεχείς πόντους ο Αρκαδικός έκανε το 52-36 στα 07’47 πριν το φινάλε. Η πίεση του Πρωτέα στη συνέχεια, τα κρίσιμα τρίποντα αλλά και κακές επιλογές του Αρκαδικού στην επίθεση, γέμισαν με πίεση τα πόδια των παικτών  και κάπως έτσι το ματς έγινε ντέρμπι.

Ένα σερί 0-13 αποτέλεσε γεγονός μετατρέποντας το 52-36 σε 52-49 στα 02’52. Μάλιστα στα τελευταία 00’07’’ η Μεσσηνιακή ομάδα μείωσε και στο 57-55, ωστόσο οι λεπτομέρειες στο φινάλε ήταν με το μέρος του Αρκαδικού που έφτασε τελικά στην επικράτηση με σκορ 59-55.

Εξαιρετική η διαιτησία των Ναστου - Τσιμπούρη .

Διαιτητές : Νάστος, Τσιμπούρης.

Δεκάλεπτα : 21-6 (Α’), 35-20 (Β’), 48-34 (Γ’), 59-55 (Δ’).

Αρκαδικός (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος) : Χωματάς 8(2), Βερβαινιώτης 6, Καραγιάννης, Χαραλαμπόπουλος Παν. 15, Σωτηρόπουλος 11(2), Αγγελόπουλος 8, Κουτσουμπός 8(2), Τσαμακλής 2, Χαραλαμπόπουλος Παυλ. 1.

Πρωτέας  (Σπύρος Ψυχογιός, Δημήτρης Σμιρλής) : Μπαλόπουλος 8(1), Θεοδωρόπουλος 2, Αλεξόπουλος 3(1), Καρταλιάς, Αλοίμονος 5, Παπαγιαννόπουλος 3(1), Νικολόπουλος 4, Τζιλιανός 14(3), Σκοπέτος 14(1), Μωράκης 2.

Φωτο : contraepithesi.gr