Ήττα για την ομάδα μας

Ο Αρκαδικός μη έχοντας στη διάθεση του τον αρχηγό του Γιώργο Κοψαύτη λόγω ασθένειας , κοίταξε στα μάτια τον αήττητο Πανιώνιο και του έκανε τη ζωή δύσκολη . Τα κρίσιμα τρίποντα των φιλοξενούμενων έπαιξαν μεγάλο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα με τους Κυανόλευκους να δείχνουν για άλλο ένα παιχνίδι πως μπορούν και αποδίδουν εξαιρετικό μπάσκετ.

1ο  Δεκάλεπτο

Ο Πανιώνιος με το ξεκίνημα του παιχνιδιού προσπάθησε να μπει δυνατά και να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 7:00 πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων 4-7 . Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Αρκαδικού ίσως έκανε το καλύτερο δεκάλεπτο της χρονιάς , παίζοντας ασφυκτική άμυνα με την επίθεση να βγάζει φωτιές και να αφήνει τα Πανιώνιο στους 13 πόντους από τους οποίους τους 9 τους πέτυχε με ελεύθερες βολές! Οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου μάλιστα είχαν χρεωθεί με 4 ομαδικά από το 6:30 που στην ουσία τους έδενε τα χέρια . Το δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στο +12 για τον Αρκαδικό 25-13.

2ο Δεκάλεπτο

Όπως ήταν φυσιολογικό οι φιλοξενούμενοι θα αντιδρούσαν και με το μεγάλο και ποιοτικό ρόστερ που έχουν ροκάνιζαν σιγά σιγά την διαφορά μπλοκάροντας τους Κυανόλευκους επιθετικά . Για άλλο ένα δεκάλεπτο ο Αρκαδικός χρεώθηκε από νωρίς με 4 ομαδικά φάουλ (7:00) και με οδηγούς τους Καρύδα και Ματαλλών πήραν το προβάδισμα με το τέλος του δεκαλέπτου 35-37

3ο Δεκάλεπτο

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Αρκαδικός μπήκε αποφασισμένος να ξαναδείξει το καλό του πρόσωπο και με ένα εκπληκτικό σερί 9-0 έκανε το πηρέ διαφορά 4 πόντων 44-40 ξεσηκώνοντας τους 600 φίλους που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Τρίπολης. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με τον Πανιώνιο να εκμεταλλεύεται τα λάθη του Αρκαδικού στο τελευταίο δίλεπτο και να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 50-56

4ο Δεκάλεπτο

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκει στη φιλοξενούμενη ομάδα που σε κρίσιμα σημεία πέτυχε μεγάλα τρίποντα καθαρίζοντας στην ουσία το παιχνίδι