Κατάθεση ψυχής στο παρκέ… Αρκαδικός-Ψυχικό 83-74 (29-34, 72-72)

Παίζοντας με πάθος και πίστη για τη νίκη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, δείχνοντας παράλληλα πολλά ψυχικά αποθέματα και μεγάλη καρδιά, ο Αρκαδικός έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη που τον έφερε μόνο του στην 5η θέση, ξεπερνώντας το εμπόδιο του πρωτοπόρου μέχρι χθες Ψυχικού με 83-74 στην παράταση.

Οι παίχτες του Γιάννη Καστρίτη, με καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά και στην παράταση πήραν τη νίκη απέναντι σε μία ομάδα με πολλές επιλογές.

Το Ψυχικό που βρέθηκε να κερδίζει ακόμα και με εννέα πόντους διαφορά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, είχε ένα… ελαφρύ προβάδισμα (60-62, 2.30 πριν το φινάλε) και ο Αρκαδικός δεν είχε πλέον στο παρκέ τον αρχηγό του Γιώργο Κοψαύτη, που είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ.

Σε αυτό το σημείο άρχισε να παίρνει προσωπικές ενέργειες ο Μάρκο Πόπαντιτς που με επτά συνεχόμενους πόντους και τρίποντο που ξεσήκωσε την κερκίδα έδωσε το προβάδισμα στον Αρκαδικό (67-65, 1.09 πριν το φινάλε). Η συνέχεια του παιχνιδιού έγινε ακόμα καλύτερη, όταν 00.34 πριν το φινάλε ο Καραμαλέγκος ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (69-65) με σουτ. Οι πανηγυρισμοί στην κερκίδα του κλειστού γυμναστηρίου της Τρίπολης έγιναν πιο δυνατοί, όταν στην επόμενη επίθεση του Ψυχικού, ο Σαμοθράκης αστόχησε σε τρίποντο, ο Πάνου κέρδισε το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ που τον οδήγησε στη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο νεαρός σέντερ ήταν εύστοχος και στις δύο ανεβάζοντας τη διαφορά στους έξι πόντους (71-65, 00.24).

Όλα έδειχναν πώς ο Αρκαδικός θα έφτανε στη νίκη, ωστόσο όλοι οι θεατές που παρακολούθησαν το παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης έμελλε να γίνουν μάρτυρες αρχαίας τραγωδίας με πρωταγωνιστές τους παίκτες του Αρκαδικού. Η αρχή έγινε με το τρίποντο του Κ. Άχη στα 00.18, που έφερε τη διαφορά στους τρεις πόντους (71-68) και αμέσως μετά η αγωνία άρχισε να μεγαλώνει όταν ο συνήθης εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών Πόπαντιτς αστόχησε και στις δύο (!).

Στα 00.13 για τη λήξη ο Πέττας ευστόχησε και στις δύο βολές, μειώνοντας τη διαφορά στον έναν πόντο (71-70). Οι καρδιές άρχισαν να χτυπάνε πιο γρήγορα στο κλειστό, αφού μέσα σε έντεκα δευτερόλεπτα οι έξι πόντοι διαφοράς υπέρ του Αρκαδικού είχαν γίνει ένας! Η αγωνία στο κατακόρυφο…

Στα 00.12 ο Γκόβας ευστόχησε στη μία βολή και ο Αρκαδικός πήρε προβάδισμα δύο πόντων (72-70), όμως στην τελευταία επίθεση του Ψυχικού, ο Κολώκας στα 00.03 έφερε το παιχνίδι στα ίσια, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (72-72).

Στην παράταση, ο Αρκαδικός με την άμυνα του και το πείσμα των παικτών του, δεν επέτρεψε στο Ψυχικό να σκοράρει ούτε έναν πόντο, παρά μόνο στα 00.26 πριν την λήξη της, όταν με δύο ελεύθερες βολές ο Μοσχοβίτης μείωσε σε 81-74.

Η Αθηναϊκή ομάδα είχε στο πεντάλεπτο της παράτασης απολογισμό 2/4 βολές, 0/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα και έξι λάθη, αποτέλεσμα της εκπληκτικής άμυνας του Αρκαδικού, που στα τελευταία τρία λεπτά δεν είχε τον Προδρόμου λόγω αποβολής του με πέντε φάουλ.

Διαιτητές: Βαρδάλος, Παντελίδης, Μπούσιας

Δεκάλεπτα: 18-19, 29-34, 46-51, 72-72, 83-74

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 5, Πίνης 1, Μαγιντόμπε, Κοψαύτης 16 (4), Προδρόμου 15 (1), Λαμπράκος 2, Πόπαντιτς 29 (5), Γκόβας 8 (1), Γιαννουλάκος, Πάνου 7.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κ. Αχής 7, Μοσχοβίτης 9, Καπινιάρης 6 (2), Παπανικολάου 13, Π. Αχής 3 (1), Πέττας 14 (1), Σαμοθράκης 5 (1), Κολώκας 8 (1), Σκουλούδης, Πέτρουλας 9 (1).