Κόστισαν απουσίες και περιφερειακή άμυνα Φιλαθλητικός Ζωγράφου-Αρκαδικός 84-78

Τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων στα περιφερειακά σουτ, ήταν αυτά που κράτησαν «ζωντανό» τον Φιλαθλητικό στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αυτά που χάρισαν τη νίκη επί του Αρκαδικού με 84-78 στο δεύτερο ημίχρονο, σε συνδυασμό πάντα με τις δύο βασικές απουσίες των Πάνου, Γκόβα από τον σημερινό αγώνα που γίνονται τρεις αν προσθέσει κανείς την απουσία του Αντωνιάδη σχεδόν από την αρχή του πρωταθλήματος.

Αυτή τη φορά δεν λειτούργησε όπως έπρεπε η αμυντική περιφερειακή γραμμή του Αρκαδικού και είναι χαρακτηριστικό πώς στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δεχτεί κιόλας 18 από τους 25 του Φιλαθλητικού από την γραμμή του τριπόντου. Ο Αρκαδικός ανέβασε την απόδοση του στη συνέχεια, προηγήθηκε 29-32 και 37-38 στο ημίχρονο βρίσκοντας τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση.

Τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια που είχε ο Φιλαθλητικός ανέτρεψαν τα πλάνα του Αρκαδικού στο δεύτερο ημίχρονο, με κυρίαρχο πρόσωπο τον Δημήτρη Τσαρουχά που πιθανότατα να έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του. Σε 31 λεπτά συμμετοχής, ο σουτέρ του Φιλαθλητικού σημείωσε 32 πόντους με 8/11 τρίποντα, 3/3 δίποντα. 2/3 βολές και 7 ριμπάουντ βγάζοντας βαθμό στο σύστημα αξιολόγησης 1.106!

Κοντά του σε απόδοση ο Παπαδιονυσίου, που είχε 13 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής με ½ βολές, 3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστς και ένα κλέψιμο με βαθμό στο σύστημα αξιολόγησης 0.682. Η διαφορά μάλιστα ξεπέρασε κατά πολύ τη διψήφια τιμή, με τον Αρκαδικό να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Αρκαδικός από την πλευρά του είχε σε καλή μέρα στην επίθεση τους Προδρόμου (21 πόντ. 7 ριμπ. 3 ασίστς και 2 κλεψίματα), Κοψαύτη (16 ποντ. 7 ριμπ. 7 ασίστς και ένα κόψιμο). Καλά διαστήματα είχαν οι Πόπαντιτς, Γιαννουλάκος, Σάκοτα, ενώ ο Παναγιώτης Μαγιντόμπε σημείωσε τους πρώτους πόντους του με τη φανέλα του Αρκαδικού στην Α2 κατηγορία.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Μ. Τσώνος, Χαραλμπάκης

Δεκάλεπτα: 25-18, 37-38, 62-51, 84-78

Φιλαθλητικός (Ζήβας): Πρέκας, Τσαρουχάς 32 (8), Παπαδιονυσίου 13 (2), Λάκκας 6, Παπαδημητρίου 7 (1), Τζόλος 2, Χάλαρης 7, Καμπερίδης 1, Μουρίκης 6, Χείλαρης 7 (1), Ντιαλλό 3.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραλαμέγκος 6, Πίνης 2, Μαγιντόμπε 5 (1), Κοψαύτης 16 (2), Προδρόμου 21 (2), Πόπαντιτς 12 (3), Σάκοτα 8, Γιαννουλάκος 8, Τζάτζας.