Με ψυχή, πίστη και άμυνα Ψυχικό-Αρκαδικός 58-70

Παίζοντας με ψυχή και πίστη για τη νίκη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρκαδικός πέτυχε μία ακόμα σημαντική νίκη εκτός έδρας ξεπερνώντας το εμπόδιο του Ψυχικού με 70-58.

Με τη νίκη αυτή, ο Αρκαδικός παρέμεινε στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και φυσικά στην διεκδίκηση της ανόδου, αφού το Ψυχικό είναι μία ομάδα που έχει το ίδιο υψηλούς στόχους.

Εκτός της εξαιρετικής άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Αρκαδικός δέχτηκε μόλις 24 πόντους –εκ των οποίων 14 από τον Δημάκο, που ήταν η μόνη αξιόπιστη λύση στην επίθεση για τους γηπεδούχους- είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Τζόρτζεβιτς, Νοέας, Καρύδας, Χατζής) και όλους που έβγαζαν πάθος για τη νίκη.

Ο Αρκαδικός βρέθηκε να χάνει 26-20 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά με τον Καρύδα να ανεβάζει την απόδοση του και το Νοέα να δίνει λύσεις στην επίθεση κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 2-12 να προηγηθεί 28-32 με έξι σερί πόντους του Καρύδα και καλάθι του Καλλινικίδη.

Το ημίχρονο έληξε 34-37 (με καλάθι του Καρύδα) και η τελευταία φορά που ήταν στον πόντο οι δύο ομάδες ήταν στο 27’ (46-47 με 24 πόντους του Δημάκου). Από εκείνο το σημείο ο γκάρντ των γηπεδούχων σημείωσε μόλις πέντε πόντους (29 συνολικά με 14/16 βολές, 3/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα), με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 47-55 (με καλάθι του Καλλινικίδη) και στο 51-59 άρχισε το επιθετικό κρεσέντο του Νίκου Χατζή, που σημείωσε εννέα σερί πόντους (56-68) βάζοντας την ασφαλιστική δικλείδα για τη νίκη του Αρκαδικού.

Η τελευταία φορά που σφύριξε η κόρνα της γραμματείας, σήμανε τους πανηγυρισμούς των 100 φίλων του Αρκαδικού που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του Ψυχικού και το χειροκρότημα όλων των φιλάθλων που ήταν στις κερκίδες αναγνωρίζοντας με αυτόν τον τρόπο τη δίκαιη επικράτηση του Αρκαδικού.

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Παντελίδης, Μ. Τσώνος.
Δεκάλεπτα: 20-18, 34-37, 48-55, 58-70

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ντ. Άχης 4, Παπανικολάου 7, Δημάκος 29 (3), Μάντζαρης 6, Μαρμαρινός 5, Μαντζιώρης 3, Κορωνίδης, Πάνου 4, Ναούμης, Περσίδης, Σκάνδαλος, Π.Άχης.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Νοέας 12 (1), Κωνσταντίνου, Καρύδας 14 (1), Κοψαύτης 7 (1), Χατζής 11 (1), Θανόπουλος 3 (1), Καλλινικίδης 8, Εζόμο 2, Τζόρτζεβιτς 13.