Μεγάλη νίκη στη Βέροια… Φίλιππος Βέροιας-Αρκαδικός 56-69

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε ο Αρκαδικός από τη Βέροια, καθώς στον αγώνα που έληξε πριν από λίγο κέρδισε το Φίλιππο με 69-56 και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ παράλληλα παρέμεινε αήττητος την φετινή αγωνιστική περίοδο και στα τρία παιχνίδια που έδωσε με την ομάδα της Βέροιας (δύο στο πρωτάθλημα και ένα στο κύπελλο).

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ο Αρκαδικός πήρε το προβάδισμα στο σκορ στη συνέχεια του παιχνιδιού και εύκολα ή δύσκολα το κρατούσε, μέχρι την τελευταία περίοδο όπου κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά και να φτάσει στην εκτός έδρας νίκη με 69-56.

Ο Αρκαδικός είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό (Προδρόμου, Πόπαντιτς, Κοψαύτης, Γιαννουλάκος, Καραμαλέγκος) και περισσότερες εναλλακτικές λύσεις από την περιφέρεια, καθώς με δώδεκα εύστοχα τρίποντα κατάφερε να έχει τις λύσεις στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι περίμεναν τα πάντα στην επίθεση από την τριπλέτα των Ακεψιμαίδη, Τόμιτς, Κιτσούλη.

Ο Προδρόμου επέστρεψε στη Βέροια ως αντίπαλος της ομάδας που ξεκίνησε να παίζει μπάσκετ και πρόσθεσε μία ακόμα καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Κοντά του σε απόδοση ο Πόπαντιτς με 15 πόντους και 4 ασίστς, ενώ πληθωρική παρουσία είχε σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Κοψαύτης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Γιαννουλάκος ήταν και πάλι η «κολώνα» της ομάδας τελειώνοντας το παιχνίδι με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστς, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο, ενώ ο Καραμαλέγκος οργάνωσε με μαεστρία το παιχνίδι του Αρκαδικού καλύπτοντας την απουσία του Γκόβα (που δεν αγωνίστηκε καθόλου) και τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστς και ένα κλέψιμο, ενώ ευστόχησε και σε δύο κρίσιμα τρίποντα σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Αρκαδικού.

Καθοριστικά και τα δύο τρίποντα που ευστόχησε ο νεαρός Πίνης, ενώ πρόσφεραν στον αμυντικό τομέα και οι Μαγιντόμπε, Σάκοτα.

Διαιτητές: Κ. Πουρσανίδης, Νικολούλης, Συμεωνίδης.
Δεκάλεπτα: 20-16, 35-38, 46-51, 56-69.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόμιτς 11, Ακεψιμαΐδης 17 (3), Κούρτης 7 (1), Σιζόπουλος 3 (1), Κιτσούλης 14 (2), Κασαμπαλής, Τριχόπουλος, Μαυρόγιαννης, Μπρόζος 4, Βαρυτιμιάδης,
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 10 (2), Πίνης 6 (2), Μαγιντόμπε, Κοψαύτης 11 (3), Προδρόμου 17 (2), Πόπαντιτς 15 (3), Σάκοτα, Γιαννουλάκος 10.

Το ερχόμενο Σάββατο, ο Αρκαδικός θα υποδεχθεί με ανεβασμένη ψυχολογία την πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα ΑΕΚ.