Μεγάλο διπλό οι έφηβοι στην Κυπαρισσία 68-70 επί του Δίωνα

Για το πρωτάθλημα εφήβων την Κυριακή 26-9-2021 ο Αρκαδικός φιλοξενήθηκε από τον Δίωνα Κυπαρισσίας σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι στο οποίο τελικά η ομάδα μας επιβλήθηκε με σκορ 68-70 αν και βρισκόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης πίσω στο σκορ .

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης η άμυνα δεν ήταν αποτελεσματική επιτρέποντας στον Δίωνα να βρει πολλές λύσεις στο σκοράρισμα. Αποτέλεσμα το τέλος του α’ δεκαλέπτου να βρεί την ομάδα της Κυπαρισσίας  προηγούμενη με 26-11 στο σκορ.

Στη συνέχεια παρά το -15 οι παίκτες του Αρκαδικού  με συγκέντρωση και μεγαλύτερη διάθεση, έβγαλαν αντίδραση που είχε ως αποτέλεσμα,  τη μείωση της διαφοράς στο φινάλε του ημιχρόνου με 36-28.

Στην επανάληψη ο Δίωνας σ’ ένα ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να διατηρήσει το μικρό προβάδισμα των 8 πόντων (49-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ωστόσο  μ’ έναν εντυπωσιακό ρυθμό ο Αρκαδικός αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός στο σκοράρισμα και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε στο φινάλε να ανατρέψει το σκορ και να φτάσει στη νίκη με 68-70 .

Οι Χαραλαμπόπουλος , Τσαμακλής και Τρυφωνόπουλος ήταν οι κορυφαίοι από την ομάδα του Αρκαδικού.

Διαιτητές : Ρίζος, Χαραλαμπόπουλος.

Δεκάλεπτα : 26-11 (Α’), 36-28 (Β’), 49-41 (Γ’), 68-70 (Δ’).

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Τζαγισβίλι Μ., Γρουστέμης Γ.): Κίτσος 6, Αγγελινάς, Δημητρακάκης 2, Γιαννόπουλος 24(2), Τζώρτας, Κυζιλής 12(1), Σταμίρης 3(1), Μωραΐτης 11(1), Μιχόπουλος 10, Φωτεινόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Αντωνόπουλος.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γεωργακόπουλος, Πολυζωγόπουλος): Μακρής 2, Τρυφωνόπουλος 18(2), Μποτούλας 7, Παπαδημητρίου, Χαραλαμπόπουλος 22(1), Τσαμακλής 14, Τουρνικιώτης, Γλύμης, Ναστόπουλος.

Φωτο : contraepithesi.gr