Νίκη μετά από 5,5 χρόνια παραμένοντας δεύτερος Ερμής Λαγκαδά-Αρκαδικός 59-68 (25-39)

Ο Αρκαδικός ξεπέρασε τη δύσκολη έδρα του Λαγκαδά κερδίζοντας με 68-59 τον Ερμή και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με το Λαύριο.

Η σοβαρότητα που έδειξε ο Αρκαδικός, όταν ο Ερμής πλησίασε στον έναν πόντο (50-51) τη διαφορά 7:30 πριν το τέλος του παιχνιδιού ήταν το στοιχείο που έδωσε την εκτός έδρας νίκη στο Λαγκαδά μετά από 5,5 χρόνια.

Οι παίκτες του Αρκαδικού με πρωταγωνιστές στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο τους Καρύδα, Χατζή, Τζόρτζεβιτς έκαναν ένα σερί 10-0 που πήγε τη διαφορά αρχικά στο +11 (50-61) τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού και 53-65 λίγο αργότερα με επιμέρους σκορ 3-14, για να τελειώσει ο αγώνας τελικά με 59-68.

Ο Αρκαδικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και προηγήθηκε με 9-2, 16-9, 29-18, 31-19 και 37-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρκαδικός μπήκε πιο χαλαρά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στους νεαρούς παίκτες του Ερμή να μειώσουν τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο (50-51), είτε κερδίζοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ που τους έδινε τη δυνατότητα να ανανεώνουν επιθέσεις, είτε ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα.

Διαιτητές: Παγώνης, Θ. Παπαδόπουλος, Γερακίνης

Δεκάλεπτα: 18-22, 25-39, 44-51, 59-68.

Ερμής Λαγκαδά (Μύθου): Καίκλης 4, Ελευθεριάδης 6 (2), Θεοδωράκος 6, Ακεψεμαϊδης 13 (1), Νότης 2, Παρίτσης, Μπένας 6, Σιώπης, Σαμαράς 5 (1), Καλογιαννίδης 5 (1), Μανούσος 10, Πιλκούδης 2.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 7 (1), Νοέας 7 (1), Κωνσταντίνου, Καρύδας 16 (2), Κοψαύτης 11 (1), Χατζής 8, Αναστασάκης, Θανόπουλος 2, Τζόρτζεβιτς 15, Καλλινικίδης, Εζόμο 2, Τσέλος.