Νίκη της ομάδα μας επί του Εθνικού

Η ομάδα μας παίζοντας ανα διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ κέριδσε τον Εθνικό στην Τρίπολη 97-92 .

1ο δεκάλεπτο

Ο Αρκαδικός ξεκίνησε από τα πρώτα λεπτά με ενέργεια και πάθος το παιχνίδι και πολύ γρήγορα άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα μπαίνοντας μπροστά στο σκορ και δίνοντας το δικό του τέμπο στην εξέλιξη του αγώνα. Με τον Κανέλλο Γαρμπή να ηγείται της επίθεσης το 13-13 του 8’ έγινε μέσα σε δύο λεπτά 19-13 με ένα 6-0 σερί για τον ΣΕΦΑ με το τέλος της πρώτης περιόδου.

2ο δεκάλεπτο

Με την ίδια αποφασιστικότητα μπήκε ο Αρκαδικός στο παρκέ και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την επίθεση να λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένο ρολόι βρίσκοντας επιλογές και σκορ από πολλούς παίχτες και την άμυνα να παίρνει άριστα στις περιστροφές της. Στο 14’ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (29-19) με το +13 (36-23) στο 17’ να γίνεται η μεγαλύτερη τιμή της με τον ΣΕΦΑ να συντηρεί την απόδοση του σε υψηλά επίπεδα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +13 (41-28) έχοντας τον Κανέλλο Γαρμπή πρώτο σκόρερ με 16 προσωπικούς πόντους.

3ο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να μην αφήνει ποτέ το πόδι από το γκάζι συνεχίζοντας να σφυροκοπεί τον Εθνικό. Στο 22’ η διαφορά πέρασε για πρώτη φορά το όριο των 20 πόντων (49-30) με τον ΣΕΦΑ να συνεχίζει σε up τέμπο και στο 25’ να εκτοξεύει την διαφορά ακόμα περισσότερο αγγίζοντας τις παρυφές των 30 πόντων (62-33). Στην συνέχεια ο Εθνικός προσπάθησε και ροκάνισε την διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με την ομάδα της Τρίπολης να είναι μπροστά με 70-50.

4ο δεκάλεπτο

Με το παιχνίδι να έχει πάρει τον δρόμο του ο Αρκαδικός κλήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο να ελέγξει και να διαχειριστεί την όλη κατάσταση που είχε δημιουργήσει στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα και να κρατήσει και την μεγάλη αυτή διαφορά. Ο Εθνικός έτρεξε σούταρε και ήταν εύστοχος με τον Αρκαδικό στο τελευταίο πεντάλεπτο να δείχνει σημάδια κούρασης. Το γεγονός αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Εθνικό να ροκανίσει και να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τα τελευταία λεπτά να μετατρέπονται σε θρίλερ. 0:50 ο Εθνικός με καλάθι και φάουλ μειώνει σε 88-82, 00:48 ο "πύργος" που Τζουγκαράκης που σάρωσε σε ριμπάουντ και στις μάχες κάτω από την ρακέτα χάνει δύο βολές με την μπάλα να του κάνει τα δικά της παιχνίδια, ο Εθνικός να χάνει δύο συνεχόμενα τρίποντα και τον Προδρόμου να ευστοχεί σε δύο βολές για το 90-82 στο 00:37. Κι όμως δεν είχε τελειώσει τίποτα… 00:32 με τρίποντο του Μάρτζου ο Εθνικός μειώνει σε 90-85, 00:28 ο Προδρόμου με δύο βολές κάνει το 92-85 με τον Εθνικό σε νέο τρελό τρίποντο να κάνει ο 92-88 00:24. Ακολούθησαν βολές του Προδρόμου (1/2, 00:20 και επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου) και ξανά βολές για το 95-88 00:15 με τον Εθνικό με ένα ακόμα απίστευτο τρίποντο να κάνει το 95-91 για να ακολουθήσουν 2/4 βολές από πλευράς Αρκαδικού και 1-4 για τον Εθνικό για το τελικό 97-92.

Δεκάλεπτα: 19-13, 41-28, 70-50, 97-92

Αρκαδικός: Βλάχος 12 (2), Λυμπερέας, Σίνης, Τζάιδας 4, Προδρόμου 20 (2), Μαραγκάκης 8 (1), Αποστολίδης, Πελτιέρ 14 (3), Γαρμπής 18 (2), Τζουγκαράκης 22 (10/13 δίποντα, 16 ριμπάουντ).

Εθνικός: Πάντσιος 4, Καρακωνσταντάκης 10 (3), Μάτρτζος 16 (4), Σκιαθίτης, Τσούντζος 14 (4), Λάνε 17 (4), Οικονομόπουλος 10 (2), Μαχαίρας 9, Δρόσος 3 (1), Πεσίδης 3 Σκλήβας 6.