Πρεμιερα με εκτος εδρας νικη για την ανδρικη ομάδα απέναντι στον ΕΥΚΛΗ με σκορ 42-63

Στην πρεμιέρα του πρωτάθληματος της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ,  το βράδυ της Κυριακής (31/10) στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας Καλαμάτας , η ομάδα του Αρκαδικού επιβλήθηκε του ΣΠΟΚ Ευκλή με σκορ 42-63 και πραγματοποίησε ξεκίνημα με το «δεξί» τη φετινή σεζόν.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Ευκλής ξεκίνησε καλύτερα το ματς έχοντας το προβάδισμα, τη ίδια ώρα που ο Αρκαδικός προσπαθούσε να ισορροπήσει  στηριζόμενος  στον νεαρό Χαραλαμπόπουλο που είχε σημειώσει στο ξεκίνημα , τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Κάπως έτσι το α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-11. Στο β’ δεκάλεπτο ο Αρκαδικός στηρίχθηκε στο περιφερειακό σουτ προκειμένου να καλύψει τη μικρή διαφορά και στο φινάλε του α’ μέρους πλησίασε στο -2 (29-27).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παιζουν άμυνα ζώνης αλλά  οι παίκτες του Αρκαδικού αποδείχθηκαν αρκετά εύστοχοι από τη γραμμή των 6,75μ . Επιπλέον ανέβασε αισθητά  την ένταση στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι ισορροπίες στο ματς να αλλάξουν και  έτσι έκλεισε την γ’ περίοδο με προβάδισμα 34-42 .

Ανάλογη η εικόνα του ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Αρκαδικό να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο σημειώνοντας στην τελευταία περίοδο ένα επί μέρους σκορ 8-21 για το τελικό 42-63.

Διαιτητές : Νάστος, Χριστόπουλος.

Δεκάλεπτα : 19-11 (Α’), 29-27 (Β’), 34-42 (Γ’), 42-63 (Δ’).

Ευκλης ΣΠΟΚ (Στακιάς) : Πατλάκας 1, Κόλλιας 7(1), Διασάκος, Δημητρόπουλος, Φλώρος 2, Σαμοΐλης 7, Καραμπάτσος 10, Φωτάκης, Τσουλέας, Ξεροβάσιλας 5(1), Σίψας, Αγγελόπουλος 10(2).

Αρκαδικός (Γεωργακόπουλος) : Μακρής, Χωματάς 14(3), Τρυφωνόπουλος, Βερβαινιώτης 10(2), Καραγιάννης, Χαραλαμπόπουλος Παντ. 21(3), Σωτηρόπουλος 9(3), Αγγελόπουλος 4, Καρβέλας 2, Κουτσουμπός 3, Τσαμακλής, Χαραλαμπόπουλος Π. .

Φωτο  : contraepithesi.gr