Σπουδαία νίκη στον Πειραιά Εθνικός-Αρκαδικός 67-79 (25-37)

Ο Αρκαδικός κέρδισε με 79-67 τον Εθνικό πετυχαίνοντας μία πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη που τον διατήρησε στη δεύτερη (προνομιούχο για την άνοδο στην Α1 κατηγορία) θέση του βαθμολογικού πίνακα, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Ο Χατζής τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστς σε 26 λεπτά και βαθμολογία στο tendex 0.831, ενώ ο Τζόρτζεβιτς τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, δίνοντας δυνατές μάχες και στις δύο ρακέτες με τους αντίπαλους ψηλούς του Εθνικού.

Πολύ καλός ο Νοέας που τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους (εκ των οποίων οι 11 στο πρώτο ημίχρονο) με σχεδόν απόλυτα στατιστικά (8/8 βολές, ½ δίποντα, 1/1 τρίποντο), ενώ ακόμα είχε 5 ριμπάουντ, 4 ασίστς, ένα κλέψιμο. Τέλος, ο Καρύδας οργάνωσε το παιχνίδι του Αρκαδικού, καθώς αντεπεξήλθε στην πιεστική άμυνα των περιφερειακών παικτών του Εθνικού και εκτός των 10 πόντων του, μοίρασε 5 ασίστς και κέρδισε 2 ριμπάουντ.

Ο Αρκαδικός μπήκε από την αρχή του παιχνιδιού πιο δυνατά, παρουσιάστηκε καλύτερα διαβασμένος στο παρκέ από τον Εθνικό και κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του από νωρίς. Πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και άμυνα για σεμινάριο που του έδωσαν από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ.

Χαρακτηριστικό της εξαιρετικής του άμυνας ήταν ότι δέχτηκε μόλις έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (6-15), χωρίς μάλιστα να ευστοχήσουν σε δίποντο οι γηπεδούχοι, παρά μόνο σε τρεις ελεύθερες βολές και ένα τρίποντο! Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αρκαδικό να προηγείται μέχρι 17 πόντους (11-28), για να κλείσει το ημίχρονο στο +12 (25-37) με κορυφαίους σκόρερς τους Χατζή, Νοέα που είχαν σημείωσαν μέχρι αυτό το σημείο από 11 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρκαδικός μπήκε και πάλι πιο δυνατά φτάνοντας τη διαφορά μέχρι το +18 (29-47), αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να δώσουν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κάνουν την αντεπίθεση τους μειώνοντας μέχρι τους εννέα πόντους (40-49).

Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Αρκαδικού βρήκαν πάλι το ρυθμό τους και έφτασαν στη νίκη με 79-67 που τους διατηρεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, βλέποντας με αισιοδοξία το μέλλον.

Διαιτητές : Παναγιώτου, Διαμαντής, Δημόπουλος

Δεκάλεπτα : 6-15, 25-37, 49-59, 67-79

Εθνικός (Βλάχος): Παπαδιονυσίου, Μούκας, Καρυπίδης 7 (2), Κουκάς 7 (2), Τζιάλας 6, Τσιότρας 12 (1), Ζούμπος 3 (1), Γκιζόγιαννης 14 (2), Μαχαίρας 2, Βαβάτσικος 5, Αναγνωστόπουλος, Δεμερτζής 11 (1).

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 5, Νοέας 13 (1), Κωνσταντίνου, Καρύδας 10 (1), Κοψαύτης, Χατζής 21 (1), Αναστασάκης, Θανόπουλος 4, Τζόρτζεβιτς 19 (1), Καλλινικίδης 7 (1), Εζόμο.