Συνέχεια νικών στους εφηβους Αρκαδικός – Πελασγός ΚΟΜ 69-62

Το απόγευμα της Κυριακής 17/09 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης για το πρωτάθλημα εφήβων έγινε ένα συναρπαστικό ως προς την εξέλιξη του ματς, που αποζημίωσε όσους το παρακολούθησαν από κοντά.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Αρκαδικός με σκορ 69-62 απέναντι στην ομαδα του Πελασγού σ’ ένα ματς που είχε εναλλαγές στο προβάδισμα, πάθος αλλά και αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Πελασγού με μεγάλη παραγωγικότητα στην επίθεση στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά κατάφερε να προηγηθεί με 2-13  αιφνιδιάζοντας τους «γηπεδούχους» .

Ο Αρκαδικός στη συνέχεια ωστόσο ανέβασε ρυθμούς και δύναμη στην αμυντική του λειτουργία, κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και  το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-24.

Στο β’ δεκάλεπτο συνεχίστηκε με αναλογες διακυμάνσεις και στο φινάλε του το σκορ του ημιχρόνου ήταν 41-41.

Το β’ μέρος οι παίκτες του Αρκαδικού ανέβασαν ρυθμούς και με πολύ καλή αγωνιστική συμπεριφορά κατάφεραν να κλείσουν το γ’ δεκάλεπτο με «κυριαρχία» και προβάδισμα στο σκορ με 62-50.

Ο Πελασγός προσπαθησε να επιστρέψει στο ματς και κάποια στιγμή έπεσε και στους 4-5 πόντους, αλλά οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη με σκορ 69-62.

Διαιτητές : Καρδαράς, Χατζηγιάννης

Δεκαλεπτα : 17-24 (Α’), 41-41 (Β’), 62-50 (Γ’), 69-62 (Δ’)

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Παναγόπουλος 3(1), Λαγογιάννης 6(1), Χωματάς 19(1), Ζαμπαθάς 8(1), Λύρας 8(1), Γκαργκάσουλας, Τσαμακλής 10(1), Παναγόπουλος 7, Γκαργκάσουλας, Ναστόπουλος 8.

ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 23(3), Πετρόπουλος, Θεοδωρόπουλος 12(3), Μπουγάς 12, Καρδάσης, Μαχαίρας 9(1), Δρακόπουλος, Τουλκερίδης, Μερζιώτης 6.

Φωτο : contraepithesi.gr