Τον λύγισαν τα προβλήματα Καβάλα - Αρκαδικός 87-58

Ο Αρκαδικός είχε δύσκολο έργο εκ προοιμίου, καθώς έπαιζε στην Καβάλα απέναντι στην ομώνυμη ομάδα που κυνηγάει την άνοδο στην Α1 κατηγορία έχοντας ποσοστό επιτυχίας στην έδρα της 90%.

Η αποστολή του Αρκαδικού έγινε δυσκολότερη από την απουσία του Μαγιντόμπε, ενώ παραμονές του αγώνα σήκωσαν υψηλό πυρετό και οι Κοψαύτης, Γιαννουλάκος, που μπορεί να έπαιξαν, αλλά ήταν σαφώς επηρεασμένοι από αυτό το γεγονός και δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τα δικά τους αγωνιστικά στάνταρντ.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων έφερε και τη δική του αιφνιδιαστική διαφορά μόλις στο 4ο λεπτό με 16-4 (!) σκορ. Ο Αρκαδικός πλησίασε στο δεκάλεπτο (22-15), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν…  στροφές με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +14 στο ημίχρονο και στο +25 (64-39) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελικό 87-58 πέρασε πλέον στην ιστορία και το μόνο που κρατάει ο Αρκαδικός από αυτό το παιχνίδι είναι η επιστροφή του Σπύρου Πάνου στην ενεργό δράση μετά από απουσία περίπου δύο μηνών.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης, Λαζαρίδης,Τζιβελεκίδου.

Δεκάλεπτα: 22-15, 45-31, 64-39, 87-58.

Καβάλα (Τζήμας): Κρστέφσκι 7 (2), Μαρμαρινός 10, Τότσιος 10, Καλαμπάκας 13 (1), Κατσαρές 3 (1), Καραποστόλου 10 (1), Αγγελακόπουλος 2, Παπαρέγκας 9 (3), Γκέλιος 1, Καραθανάσης 12 (1), Βελισσαρίου 8 (1), Καλαϊτζίδης 2.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 7 (1), Πίνης 3 (1), Κοψαύτης 7 (1), Προδρόμου 13, Πόπαντιτς 11 (1), Σάκοτα 10, Γκόβας 3 (1), Γιαννουλάκος 2, Πάνου 2.