Δεύτερη ήττα στην Τρίπολη! - Αρκαδικός-Αμύντας 64-66 (29-29)

Πραγματοποιώντας μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της φετινής περιόδου, ο Αρκαδικός ηττήθηκε 64-66 από τον Αμύντα σε ένα ακόμα παιχνίδι που είχε δραματικό χαρακτήρα στο φινάλε του με τη διαφορά όμως ότι αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι να βάζουν στις αποσκευές τους το ροζ φύλλο αγώνα!

Μπορεί «η στατιστική να είναι ο επιστημονικότερος τρόπος για να λες ψέματα» αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον αποδεικνύει του λόγου το αληθές! Οι 64 πόντοι που σημείωσε ο Αρκαδικός εναντίον του Αμύντα είναι οι λιγότεροι που έχει πετύχει σε έναν αγώνα, τα 14 εύστοχα δίποντα (σε 32 προσπάθειες) ισοφαρίζουν την αρνητική φετινή επίδοση της ομάδας, ενώ τα έξι εύστοχα τρίποντα (σε 20 προσπάθειες) αποτελούν τη δεύτερη χειρότερη επίδοση του Αρκαδικού τη φετινή αγωνιστική περίοδο!

Παρόλα αυτά, ο Αρκαδικός με ένα σερί 15-2 στα τελευταία πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, κατάφερε να προηγηθεί 50-39 του Αμύντα, σε ένα από τα γνωστά του ξεσπάσματα στη φετινή περίοδο. Όμως η καλή λειτουργία στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δεν είχε συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους έξι πόντους (50-44), εκμεταλλευόμενοι το χαλάρωμα του Αρκαδικού στις τελευταίες φάσεις του δεκαλέπτου.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ο Αμύντας ισοφάρισε αρχικά σε 52-52 και στη συνέχεια διατηρούσε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (54-59 και λίγο αργότερα 57-62).

Στο τελευταίο λεπτό ο Αρκαδικός προσπάθησε με πιεστική άμυνα να εκμεταλλευθεί κάποιες χαμένες επιθέσεις του Αμύντα, αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Νικολούλης, Πίγκας

Δεκάλεπτα: 16-16, 29-29, 50-44, 64-66

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Σκουζής, Τόσιτς 8 (1), Παπαδάκης 2, Κοψαύτης 16 (1), Σιζόπουλος 2, Καραδολάμης 15 (3), Μαναβόπουλος 4, Σουρλής 4 (1), Σιβορότκα, Τζουγκαράκης 13.

Αμύντας (Σορώτος): Ζούπας 12(1), Μπάρμπας 10(1), Σαμοθράκης 8, Μούκας, Μπούτρος, Παγώνης 6, Δορκοφίκης 7(1), Αγγελόπουλος 11, Λαζαρίδης, Μουμούρης 10(2), Γιανναλέτσος 2.