Επέστρεψε στις νίκες… Αρκαδικός-ΟΦΗ 73-67 (42-37)

Ο Αρκαδικός παροτρυνόμενος από τους φιλάθλους του, που γέμισαν και πάλι το κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης, επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας 73-67 τον ΟΦΗ παραμένοντας στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αρκαδικός κυριάρχησε στις μάχες των ριμπάουντ (39 έναντι 23 του ΟΦΗ), είχε πλουραλισμό στην επίθεση με τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και «καθάρισε» τη νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με σερί 19-6 μετέτρεψε το 42-38 σε 61-44 δύο λεπτά πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος. Σε εκείνο το χρονικό σημείο η άμυνα του Αρκαδικού έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ στην επίθεση και έχοντας καλές επιλογές η διαφορά έφτασε γρήγορα στο +17.

Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Αρκαδικού να χαλαρώνουν και να μειώνεται η διαφορά στους έξι πόντους (73-67) στο τελικό αποτέλεσμα.

Χαρακτηριστικά του παιχνιδιού, η επιστροφή στη δράση του Σλόμπονταν Τόσιτς μετά από 23 ημέρες (τελευταίο του παιχνίδι εναντίον των Ίκαρων Σερρών στις 23 Δεκεμβρίου) και το απίστευτο τρίποντο του Καραδολάμη από το ένα καλάθι στο άλλο στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου!

Διαιτητές: Καλδίρης, Μαγκλόγιαννης, Ξάνθος

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-37, 63-49, 73-67

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Σκουζής 3 (1), Τόσιτς 4, Παπαδάκης, Κοψαύτης 6 (1), Σιζόπουλος 11 (3), Καραδολάμης 13 (2), Μαναβόπουλος 16, Σουρλής 3 (1), Σιβορότκα 5 (1), Τζουγκαράκης 12.

ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτζόγλου, Μπαρλάς, Δελατόλας 5, Χουλιάρας 7, Μπάρδας 11 (1), Βαγενάς 9, Παναγάκης 9 (3), Δανιήλ 6, Χαλκιαδάκης, Γκάμπρανς 3, Σουφλιάς 17, Συριστατίδης.