Επιστροφή στις νίκες με εξαιρετικό μπάσκετ - Αρκαδικός-Ν. Ήστ 88-76 (51-37)

Αρκαδικός μπήκε με… πατημένο το γκάζι από την αρχή του παιχνιδιού και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε 33-19 έχοντας ποσοστά για όσκαρ με 9/10 δίποντα και 5/7 τρίποντα, με τους 33 πόντους να είναι ρεκόρ της ομάδας σε ένα δεκάλεπτο. Μόνο που αυτή τη φορά το… πάθημα από τον αγώνα με την Ολυμπιάδα έγινε μάθημα και οι παίκτες του δεν χαλάρωσαν καθόλου, ενώ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου διατήρησε το προβάδισμα των δεκατεσσάρων πόντων με το σκορ (51-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νήαρ Ήστ βασισμένη σε μερικά «απίστευτα» σουτ του Μίχαλου από την περιφέρεια και στις προσωπικές ενέργειες του Κόκκαλη κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους (63-58) τρία λεπτά πριν τη λήξη του, αλλά σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Αρκαδικού βρήκαν τις ψυχικές δυνάμεις να κάνουν ένα σερί 12-0 (75-58) και να «κλειδώσουν» ουσιαστικά τη νίκη.

Ο Αρκαδικός στο σημερινό παιχνίδι είχε πάθος στην άμυνα, προσπαθώντας να «κλείσει» το διάδρομο στους καλούς περιφερειακούς παίκτες της ιστορικής Αθηναικής ομάδας, ενώ στην επίθεση είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (12/14 βολές, 20/30 δίποντα και 12/29 τρίποντα) με πέντε παίκτες να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, εκ των οποίων οι Κοψαύτης και Καραδολάμης να κάνουν ατομικό ρεκόρ με τη φανέλα της ομάδας με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Διαμαντής, Κατραχούρας, Επιτροπάκης

Δεκάλεπτα: 33-19, 51-37, 72-58, 88-76

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Τόσιτς 10 (2), Παπαδάκης 3, Κοψαύτης 16 (2), Σιζόπουλος 12 (2), Καραδολάμης 15 (2), Μαναβόπουλος 4, Σουρλής 8 (2), Σιβορότκα 16 (2), Τζουγκαράκης 4.

Ν. Ήστ (Καρνέσης): Βαβάτσικος, Παππάς 2, Μίχαλος 22 (4), Κόκκαλης 22 (1), Κεφαλάς 8, Πανάρας, Κουτρούλιας 14, Μαχαίρας 6, Κοκκαλιάς, Γκρούντμπεργκ, Στανόγιεβιτς 2.