Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη

Τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη των φιλικών πέτυχε ο Αρκαδικός σήμερα στο Κοντόπευκο, όπου κέρδισε εύκολα με 84-46 την γηπεδούχο Αγία Παρασκευή, που, σαν τον Αρκαδικό, περιμένει τις πιθανές αναδιαρθρώσεις των εθνικών κατηγοριών που θα την προβιβάσουν στην Β’ Εθνική κατηγορία. Ο προπονητής του Αρκαδικού Γιάννης Σμυρνιώτης έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι παίκτες του σε άμυνα και επίθεση, αψηφώντας την κούραση της προετοιμασίας και τα συνεχόμενα φιλικά παιχνίδια.

Είναι χαρακτηριστικό της καλής αμυντικής λειτουργίας της ομάδας, ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σημείωσαν οκτώ πόντους, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσαν μόλις δέκα! Ταυτόχρονα, σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι αναδείχθηκε η πολυφωνία της επίθεσης του Αρκαδικού, που όπως όλα δείχνουν θα είναι από τα φετινά αγωνιστικά χαρακτηριστικά του. Εναντίον της Αγίας Παρασκευής πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο προπονητής της ομάδας κατάφεραν να σκοράρουν.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-22, 24-39, 34-57, 46-84
Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Σουρλής 9 (2), Σιζόπουλος 11 (1), Κοψαύτης 12 (2), Σιβορότκα 11 (1), Μαναβόπουλος 18, Παπαδάκης 1, Λυμπερόπουλος 7, Τζουγκαράκης 13, Σκουζής 2.