Ηττήθηκε στο γεμάτο κλειστό Αρκαδικός - Ηρακλής 69-76

Φωτογραφίες: Φίλιππος Γκαβός - Photo KΑΝΑΒΟΣ - Τρίπολη

Ο Αρκαδικός δεν τα κατάφερε και δεύτερη φορά φέτος απέναντι στον Ηρακλή, από τον οποίο ηττήθηκε με 69-76 στην Τρίπολη. Όπως και το ματς της Θεσσαλονίκης, το οποίο ο Αρκαδικός είχε νικήσει στην παράταση, έτσι και το σημερινό παιχνίδι είχε φινάλε-θρίλερ, όπου όμως ο Ηρακλής είχε εκτός της ικανότητας των σπουδαίων παικτών του και την τύχη στο πλευρό του.

Το κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης γέμισε ασφυκτικά από τους φίλους του Αρκαδικού, που μετά από πενήντα ημέρες, πήγαν στο γήπεδο για να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα απέναντι στον πιο ιστορικό αντίπαλο που έχει αντιμετωπίσει όλα αυτά τα χρόνια στις εθνικές κατηγορίες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 19-23, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αρκαδικού παίζοντας σεμιναριακή άμυνα –δέχτηκαν μόλις εννέα πόντους σε αυτό το διάστημα, αναγκάζοντας τους παίκτες του «Γηραιού» να έχουν 4/15 σουτ και 7 λάθη- πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με δύο πόντους (34-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το ισόπαλο σκορ (36-36), Αρκαδικός βρίσκοντας τις λύσεις στην επίθεση κατάφερε να κάνει ένα σερί 9-0 (45-36) ξεσηκώνοντας τους φίλους στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου. Σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού και μετά το τάιμ-άουτ που ζήτησε ο Λευτέρης Κακιούσης, ο Ηρακλής άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη και κατάφερε να μειώσει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους δύο πόντους (54-52).

Στην τέταρτη περίοδο, το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο δυνατό, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται, αλλά στο τέλος του αγώνα, ο Ηρακλής είχε περισσότερες λύσεις και έχοντας οι έμπειροι παίκτες του, καθαρό μυαλό, ψυχραιμία και απόλυτη ευστοχία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έφτασαν στη νίκη (69-76), που τους έφερε ακόμα πιο κοντά στην άνοδο τους στην Α1.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και με το σκορ στο 65-68 η εξέλιξη του παιχνιδιού είχε ως εξής:

* 51’’9 ο Μαναβόπουλος αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές
* 44’’4 ο Καραποστόλου με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Ηρακλή (65-70)
* 37’’3 ο Γιοβάνοβιτς μείωσε και πάλι στους τρεις πόντους (67-70)
* 30’’4 ο Λαμπρόπουλος με κάρφωμα έκανε το σκορ 67-72
* 21’’5 ο Τόσιτς αστόχησε σε τρίποντο
* 16’’4 ο Καραποστόλου με δύο εύστοχες βολές έβαλε ασφαλιστική δικλείδα για τη νίκη (67-74)