Νέα φιλική νίκη με ΑΕΚ Αργους

Νέα φιλική νίκη για τον Αρκαδικό, που κέρδισε  στην Τρίπολη την ΑΕΚ Αργους με 93-78 δείχνοντας πώς είναι σε καλή κατάσταση εν όψει του Σαββατιάτικου  αγώνα πρωταθλήματος στο Ρέθυμνο.

Ειδικά στο  δεύτερο ημίχρονο, ο Αρκαδικός  βελτίωσε πολύ την άμυνα του, ανέβασε τα ποσοστά ευστοχίας του στην επίθεση, προηγούμενος μάλιστα μέχρι και είκοσι πόντους διαφορά (81-61) στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Ο προπονητής του  Αρκαδικού Γιάννης Σμυρνιώτης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα παίκτες που είχε στη διάθεσή του, ενώ δεν αγωνίστηκε και πάλι ο Σωκράτης Μαναβόπουλος, του οποίου η συμμετοχή στον αγώνα του Ρεθύμνου κρίνεται αυτή τη στιγμή αμφίβολη.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Σμυρνιώτης μίλησε για περίπου είκοσι λεπτά  στους παίκτες του για το φιλικό παιχνίδι με την ΑΕΚ Αργους, ενώ επεσήμανε για μία ακόμα φορά το βαθμό δυσκολίας του αγώνα πρωταθλήματος το Σάββατο στο Ρέθυμνο και το πόσο σοβαροί πρέπει να είναι όλοι από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα στο φιλικό παιχνίδι με την ΑΕΚ Αργους είχαν ως εξής: 21-22, 52-47, 73-61, 93-78.

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Σιζόπουλος 14 (3), Γιοβάνοβιτς 13, Τόσιτς 12 (2), Σιβορότκα 12 (1), Σουρλής 9 (3), Λυμπερόπουλος 8, Κοψαύτης 7, Καραδολάμης 7 (1), Σκουζής 5 (1), Τζουγκαράκης 4, Σπηλιόπουλος 2, Παπαδάκης.

ΑΕΚ (Οικονομάκης): Παπανικολάου 13 (2), Ψάλτου 11 (2), Λάππας 11, Νικολόπουλος 11 (1), Βρύνας 8 (2), Φλεβάρης 6, Παπαντωνίου 5 (1), Γκαβανόπουλος 5 (1), Στατεράς 3 (1), Οικονομάκης 3 (1), Μπιτζής 2.