Του στοίχισε το τελευταίο δεκάλεπτο Αετός-Αρκαδικός 97-88 (42-42)

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τον Αρκαδικό, που ηττήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Στρέφη από το νεοφώτιστο στην Α2 κατηγορία Αετό με 97-88.

Ο Αρκαδικός ήταν μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με έξι πόντους διαφορά (62-68) και έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού, ανεβάζοντας την απόδοση του στο β’ ημίχρονο του αγώνα, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ηττήθηκε με σκορ 35-20 που είχε σαν αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την Αθηναϊκή ομάδα.

Τίποτα μάλιστα δεν έδειχνε τι θα ακολουθήσει στο φινάλε του αγώνα, αφού στις αρχές της τελευταίας περιόδου με το τρίποντο του Θανόπουλου, ο Αρκαδικός απέκτησε προβάδισμα επτά πόντων (64-71 στο 31:00).

Οι γηπεδούχοι έκαναν σε αυτό το σημείο ένα σερί 6-0 και πλησίασαν στο 70-71 με καλάθι του Τζουγκαράκη, αλλά ο Αναστασάκης ήταν ο παίκτης που έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στον Αρκαδικό (70-73 στο 34:00). Με νέο σερί, 5-0 αυτή τη φορά, ο Αετός πέρασε μπροστά με 75-73, αλλά ο Τζόρτζεβιτς ισοφάρισε με δύο εύστοχες βολές (75-75, 3:53 για το φινάλε) κρατώντας τον Αρκαδικό στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Ο Αετός έκανε και πάλι σερί, με 6-0 αυτή τη φορά και πέρασε 81-75 στα δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Το υπόλοιπο διάστημα, ο Αρκαδικός προσπαθούσε στην επίθεση, αλλά στην άμυνα δεν κατάφερε να περιορίσει τη δράση των γηπεδούχων που πλέον είχαν βρει όλες τις πιθανές λύσεις για το δρόμο προς το καλάθι του Αρκαδικού. Το τελικό 97-88 απλά ήταν το τελικό αποτέλεσμα στο φωτεινό πίνακα στο ταμπλό του Στρέφη.

Έτσι δεν μπόρεσε να γιορτάσει όπως θα ήθελε ο αρχηγός του Αρκαδικού Γιώργος Κοψαύτης ένα ακόμα μεγάλο ρεκόρ που πρόσθεσε στη συλλογή του, καθώς με τα δύο τρίποντα που ευστόχησε στο κλειστό του Στρέφη ανέβηκε στην κορυφή του σχετικού πίνακα, καθώς φτάνοντας στα 125 τρίποντα ξεπέρασε τον Σωκράτη Γκιζόγιαννη που έχει 124 εύστοχα τρίποντα με τη φανέλα του Αρκαδικού στην Α2 κατηγορία.

Ο Ροδόστογλου σημείωσε 21 πόντους για τον Αετό και συνεπικουρούμενος από την τριπλέτα των πρώην παικτών του Αρκαδικού (Κόκκαλης 17, Τζουγκαράκης 16, Μόρφης 7) που πρόσθεσε ακόμα 40 πόντους, ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων.

Ο Αρκαδικός αυτή τη φορά βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με τρεις παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Τζόρτζεβιτς, Καρύδας και το Θανόπουλο στην παραγωγικότερη μέρα του στον Αρκαδικό) και ακόμα τέσσερις παίκτες να βοηθάνε σημαντικά (Χατζής, Κοψαύτης, Μάλλιος, Καλλινικίδης), αλλά στο τέλος του αγώνα μέτρησε το κακό διάστημα του Αρκαδικού στην τελευταία περίοδο.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Παγώνης, Δαρλαμήτσος
Δεκάλεπτα: 19-17, 42-42, 62-68, 97-88
Αετός (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 9 (1), Κουκουνιάς 6, Μπασδέκης, Κόκκαλης 17, Βαρνάβας, Μόρφης 7, Τόπαλης 11 (1), Μιχόπουλος, Ροδόστογλου 21 (2), Πέτρουλας 10 (3), Τζουγκαράκης 16.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 23, Κωνσταντίνου, Καρύδας 18 (2), Κοψαύτης 8 (2), Χατζης 8 (2), Αναστασάκης 4, Θανόπουλος 11 (3), Μάλλιος 9 (1), Καλλινικίδης 7 (1), Σταματόπουλος.